Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Metro Świętokrzyska-Pasta? Zobacz nazwy stacji

Jest nowa lista nazw dla przystanków drugiej linii metra od Bemowa aż po Bródno. Radni nie wiedzą, co począć z pomysłem kombatantów, którzy chcieliby stacji Świętokrzyska-Pasta.

Ta propozycja zaskoczyła komisję nazewnictwa, która na ostatnim posiedzeniu zajmowała się wnioskiem byłych żołnierzy batalionu AK "Kiliński". Chcą, by powstał skwer z nazwą ich oddziału. Wskazują dla niego okolice przedwojennego wieżowca Pasty przy Zielnej, który zdobyli w Powstaniu Warszawskim, albo placyk przed gmachem banku Pod Orłami u zbiegu Jasnej, Zgody i Złotej. Pierwsze miejsce ma być jednak zabudowane, a drugie to parking. Kombatanci dołożyli więc pomysł, by rozszerzyć o słowo "Pasta" nazwę stacji Świętokrzyska wspólnej dla obu linii metra.

Jest już precedens, bo przed kilkoma laty radni ustanowili dwuczłonową nazwę stacji Ratusz-Arsenał. O ile w tym wypadku da się ją w miarę łatwo wymówić i wiele osób używa jej nawet w dłuższej wersji, ze Świętokrzyską-Pastą byłby już problem - nieobeznani z historią gotowi pomyśleć, że chodzi o jakiś przysmak rodem spod Kielc. Niewykluczone więc, że radni odmówią powstańcom tak jak w 2007 r., gdy nie przeszła inna propozycja nazewnicza zgłoszona przez jeden ze związków AK-owców: Pierwsza Linia Warszawskiego Metra im. Polskiego Państwa Podziemnego.

- Poczekajmy, aż zostaną ustalone nazwy wszystkich stacji drugiej linii metra - uznała przewodnicząca komisji nazewnictwa Anna Nehrebecka (PO).

Ich listę z kolejną wersją po konsultacji z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowali właśnie eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. W październiku zeszłego roku "Gazeta" ujawniła, że pierwotnie urzędnicy akceptowali np., by jedna ze stacji wywodziła nazwę od pobliskiego centrum handlowego Wola Park, a inne ponumerowano sztucznie - Targówek I i Targówek II. Ekspertom udało się wprawdzie wydobyć z zapomnienia dawne określenie okolicy - Ulrychów (na krańcach Woli znajdowały się wzorcowe ogrody rodziny Ulrichów), ale niektórym stacjom przyporządkowano nazwy odległych osiedli, np. Koło dla przystanku pod Górczewską, a Wola-Czyste dla tego u zbiegu Wolskiej i Płockiej.

Po kilku miesiącach narad stanowiska ZTM i Zespołu Nazewnictwa Miejskiego znacznie się zbliżyły i listę stacji powinna wkrótce przyjąć Rada Warszawy. Najpierw dla odcinka centralnego, którego budowa powoli się rozkręca. Według radnego Dariusza Dolczewskiego (PO) w sprawie stacji na Targówku i Bródnie mają się jeszcze odbyć konsultacje z mieszkańcami. Najnowsze plany ratusza przewidują otwarcie tego odcinka najwcześniej za dziesięć lat, choć w ratuszu słychać głosy, że może jeszcze zmienić trasę i odgiąć się w stronę coraz bardziej rozbudowującej się Zielonej Białołęki.

Źródło: Jarosław Osowski, Gazeta Wyborcza

15 maja 2011
Komentarzy: 5
Jacek @ 29.05.2011 21:21
Z całym szacunkiem dla kombatantów - "nie" dla łączenia martyrologicznych nazw stacji z współczesnymi!
"Świętokrzyska - Pasta", zwłaszcza dla cudzoziemców, będzie brzmiało idiotycznie. Co to ma być? Świętokrzyska odmiana spaghetti? Czy świętokrzyska pasta kanapkowa?!
Czarek @ 30.05.2011 06:32
Rzeczywiście, trochę przesadzają. Mamy XXI wiek, a cały czas żyjemy pierwszą połową XX.
Maciek @ 31.05.2011 21:39
Zupełnie bez sensu.
Nazwy stacji powinno nazywać się najbardziej kojajrzącymi się nazwami miejsc pobliskich stacji. Czy komuś coś mówi "Pasta"? Mi tylko tą do zębów.
Kombatanci- szanuę i podziwiam Was, ale Wasze zasługi nie mogą być pokazywane w nazwach stacji metra!!!
Waldek @ 09.07.2011 10:06
To tak samo jak z mostem Syreny. Dlaczego jakiś kretyn nazwał Most Syreny Mostem Świętokrzyskim?!!! Zawsze, jeszcze jak wojsko budowało most obok pomnika Syrenki Warszawskiej, to nazywał się Most Syreny. Ale debilom z Ratusza to przeszkadzało!!! I dlaczego po prawej stronie Wisły nie ma zjazdów w lewo i prawo na Wisłostradę (a były).
Gina @ 19.08.2012 14:55
The semantics are being tlnhiy stretched. It should be understood that discussion means communication. Yes, the standard warning should be updated to include any communication email, blogs, snail-mail, texting, etc., but I don't think it is reasonable to claim that a blog does not fall under discussion because there was no response.Part of the issue is the improper disclosure of information, which was clearly done. A visitor may not have commented, but could easily have cut and pasted Bradshaw's comments onto another forum.Is Bradshaw facing any consequences?
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.