Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Opowiedzą o budowie II linii metra

Cykl wykładów, których tematem będzie budowa II linii metra organizuje Metro Warszawskie, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Dzieci. Akcja pozwoli przybliżyć zagadnienia związane z rozpoczętą budową odcinka centralnego II linii metra, w tym nowoczesnych metod i technologii, które zostaną zastosowane podczas budowy.

Projekt rozpoczyna się w marcu wykładami w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykłady odbywać się będą od godziny 16.15 do godziny 18 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, przy Placu Politechniki 1, sala 219, II piętro. Wykładowcami będą pracownicy naukowi Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

Szczegółowy harmonogram wykładów:

10.03 Druga linia warszawskiego metra - prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki
17.03 Problemy techniczne przy budowie stacji – prowadzi prof. dr hab. inż. Anna Lewandowska
24.03 Technologie drążenia tuneli – prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki
31.03 Jak pracuje TBM – prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki

Informacje o projekcie znajdują się również na stronie Uniwersytetu Trzeciego Wieku www.utw.pw.edu.pl.

Tematyka związana z inżynierią lądową i metrem pojawi się także na zajęciach edukacyjnych, w których wezmą udział mali studenci warszawskiego oddziału Uniwersytetu Dzieci.

Uniwersytet Dzieci to projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 6-14 lat, przybliżający uczestnikom w atrakcyjny sposób różne dziedziny wiedzy, w ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami, instytucjami kultury i organizacjami opartymi na wiedzy.

W marcu odbędą się, zorganizowane przez oddział Warszawski UD we współpracy z Politechniką Warszawską i Metrem Warszawskim, warsztaty i wykład dla ośmio- i dziewięciolatków. Warsztaty pozwolą dzieciom wcielić się w inżynierów i małej skali odtworzyć wszystkie etapy budowy metra: drążenie tuneli, budowę mostów, stacji, kładzenie torów itd.

Stu osiemdziesięciu małych budowlańców, w grupach po dwadzieścia osób, przebranych w odpowiednią odzież ochronną, będzie pod okiem zespołu studentów i pracowników naukowych Inżynierii Lądowej PW, w pracowniach wydziału, budować metro w miniaturze. Będzie to z pewnością znakomita zabawa, przybliżająca wybrane zasady statyki i zagadnienia inżynierskie.

Wykład zatytułowany „Krecia robota, czyli o budowie tuneli podziemnych” dla dwóch ok. dwustuosobowych grup dzieci poprowadzi prof. dr hab. inż. Anna Lewandowska z wydziału Inżynierii Lądowej PW, w auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacja multimedialna oraz przystępny komentarz pomoże dzieciom znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego tunele się nie zawalają, czy jest w nich bezpiecznie, jakie są najdłuższe tunele świata, jakimi urządzeniami je wydrążono itd. Nie zapomniano również o rodziców małych inżynierów – dla nich został przygotowany wykład poświęcony budowie metra, który poprowadzi dr inż. Wojciech Grodecki z Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach ścieżki politechnicznej dla kierunku „Inspiracje” w Uniwersytecie Dzieci, przeznaczonego dla ośmio i dziewięciolatków. Mogą w nich wziąć udział dzieci i rodzice już zapisani do projektu na cały semestr. Najbliższa rekrutacja do Uniwersytetu Dzieci w Warszawie będzie prowadzona w czerwcu 2011, przez stronę internetową www.uniwersytetdzieci.pl.

Na naszej stronie internetowej w zakładce aktualności na bieżąco informować będziemy o realizacji tych dwóch projektów, których główna ideą jest przekazanie najistotniejszych informacji o budowie drugiej linii metra w Warszawie.

Źródło: Mk, Życie Warszawy

09 marca 2011
Komentarzy: 2
Kunal @ 20.08.2012 02:27
Wow! This article is amianzg. Your images of kids doing art in schools are so inspiring. And to think that the materials they are using are cheap or free and non-toxic that's great. There's such power to the contrasting colors and repetitive patterns. This post seems like a good start towards being able to offer a framework and suggestions for teachers at other schools who want to do similar work.
Phebe @ 24.09.2012 01:31
All your electrical needsOne of the best guys in the buniesss, workmanship guaranteed ( wiring,plugs, lights, air con etc.)ContactGeorge Van Neel @ 0785819669His been in the buniesss for years, used him many times at home and schools. Reasonable prices and work done with efficiency and to your liking.
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

Departament propozycji: p ...

Kolejna np. piąta linia metra, powinna być poprowadzona Alejami Krakowskimi, ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi do Ronda Waszyngtona, dalej Alejami Jerzego Waszyngtona do Ronda Wiatraczn ...
- Tomasz

Departament propozycji: p ...

W przyszłości kolejna linia metra (np. czwarta w kolejności) powinna powstać z Ursynowa, dalej ul.Poleczki, przy Lotnisku Okęcie, dalej wzdłuż ul.Żwirki i Wigury, dalej do Placu Zbawiciela, ...
- Tomasz

Wielki kredyt na nowe wag ...

jeden właśnie się spalił....
- kkkknjnj

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.