Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Piękna wojna na stacji metra. Zobacz nowy mural

Piękna jest wojna na wyklejanym muralu, który zdobi ścianę na stacji metra Marymont. To "Linia frontu" autorstwa Mariusza Warasa. W poniedziałek odbył się wernisaż. Do niedawna wystawy na ścianie o powierzchni 123 m kw. na antresoli stacji Marymont organizowało Metro. Teraz galerię przejęła Akademia Sztuk Pięknych. Wykonanie pierwszej pracy powierzyła 33-letniemu Mariuszowi Warasowi.


Praca "Linia frontu" estetyką przypomina graffiti, ale wcześniej została wydrukowana na foliach, następnie naklejona na ścianie. W części centralnej widać ogromny sześciokominowy transatlantyk, z boku drugi - mniejszy, na dole - groźne "kolczaste" fale. Kołyszą się na nich miny morskie. W tle widać mosty, po których suną pociągi. Te jadące na prawo wiozą czołgi na front. Pociągi zmierzające w przeciwną stronę wiozą łupy wojenne - załadowane ciężarówki, samochody osobowe, jakieś rury. Na tle żółtego nieba przelatują samoloty. Wszystko przypomina doskonale funkcjonującą maszynerię. Nie ma ani jednego człowieka czy plamy krwi. "Jest to bezpośrednie nawiązanie do obecnej sytuacji na świecie, ukazujące banalnie prosty mechanizm działania i poruszania się w nim" - napisał Waras w opisie pracy.

Dekoracyjna, zgeometryzowana kreska może się kojarzyć ze sztuką art. déco lat 20. i 30.

- Chcę, żeby moje projekty były estetyczne, ładne po prostu. One same powinny się bronić i tłumaczyć, bo na ulicy czy w metrze spotykam się z widzem przypadkowym - mówi Waras. Narzeka, że tzw. sztuka ulicy w Warszawie jest scentralizowana i zamawiana odgórnie. - Najpierw na mury trafia Powstanie Warszawskie, potem Chopin. W 2012 r. będzie Maria Curie-Skłodowska, bo to jej rok - krytykuje.

Artysta jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Jest autorem kilkuset murali, które powstały w ramach autorskiego projektu m-city. Jego dziełem był biało-czarny mural "Megapolis" na murze d. kamienicy Dyrekcji Centralnej Poczty Polskiej przy ul. Traugutta.

Źródło: Dariusz Bartoszewicz, Gazeta Wyborcza

23 lutego 2011
Komentarzy: 1
Lyzbeth @ 12.01.2013 13:28
More posts of this quality. Not the usual c***, plsaee
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.