Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Będzie tramwaj na Gocław. A metro dopiero za 25 lat?

Ratusz przyciskany przez radnych Pragi-Południe zapala zielone światło dla budowy linii tramwajowej na Gocław. Planowana tam linia metra - droga i ze zbyt zawiłą trasą - może poczekać nawet 25 lat

- Odczuwamy silne parcie dzielnicy na to, żeby zacząć przygotowania do budowy nowej trasy tramwajowej w bok od al. Waszyngtona - przyznaje Mieczysław Reksnis, szef miejskiego biura drogownictwa i komunikacji. To kolejna inwestycja, którą forsuje lokalny samorząd. Wczoraj pisaliśmy o planach przedłużenia linii tramwajowej z pętli Gocławek o pół kilometra do węzła przesiadkowego u zbiegu ul. Płowieckiej, Ostrobramskiej i Marsa. Ratusz chce, żeby w połowie dekady powstały tam pętle tramwajowa, autobusowa oraz garaż "parkuj i jedź".

Przesiadki drzwi w drzwi

Mniej więcej w tym samym czasie miałaby zostać zbudowana 5,5-kilometrowa linia tramwajowa dla 60-tysięcznego dziś Gocławia. Miasto właśnie zamawia dla niej "studium techniczno-ekonomiczne". Dokument wskaże szczegółowy przebieg torów między al. Waszyngtona a skrzyżowaniem ul. Bora-Komorowskiego z Trasą Siekierkowską. W miejscu istniejącej pętli autobusowej na Gocławiu będą też zawracać tramwaje. Wstępna analiza firmy Faber Maunsell pokazała, że przystanki dałoby się tu zlokalizować w taki sposób, że pasażerowie dojeżdżający z centrum tramwajami mogliby się przesiadać drzwi w drzwi do autobusów wyruszających w stronę peryferyjnych osiedli w Wawrze.

- Dziś system komunikacyjny w tej części Warszawy jest niewydolny. Wprowadzenie buspasa na Trasie Łazienkowskiej nie poprawiło sytuacji, a mieszkańcom Gocławia nawet pogorszyło dojazd - uważa Michał Suliborski, południowopraski radny PO i działacz stowarzyszenia SISKOM, które zabiega o rozwój komunikacji i sieci ulicznej. Podkreśla: - Nie ma szans, by to ogromne osiedle zyskało linię metra w ciągu 20-25 lat. Ta inwestycja ma żenująco niski współczynnik opłacalności, dlatego szanse, by pozyskać na nią dotacje z Unii Europejskiej, są zerowe.

Według radnego Suliborskiego badania pokazały, że trasa odnogi metra na Gocław (przez rondo Wiatraczna, przemysłowe okolice Grochowa i Dworzec Wschodni) jest mało atrakcyjna dla pasażerów - pociągi przewoziłyby tylko 10 tys. pasażerów w godzinach szczytu, a inwestycja pochłonęłaby aż 3 mld zł. Linia tramwajowa ma kosztować 160 mln zł, a korzystałoby z niej nawet 12 tys. osób na godzinę. - Dlatego rada naszej dzielnicy wielokrotnie domagała się, by przyspieszyć przygotowania do tej inwestycji - przypomina Michał Suliborski.

Którędy na Saskiej Kępie

Dyrektor Reksnis nie spisuje jednak linii metra na straty. - Ona będzie obsługiwać inne rejony niż tramwaje - zauważa i przewiduje drążenie tuneli w kierunku Gocławia "w następnej dekadzie".

Dotychczasowe pomiary przesądziły, że tramwaje na Gocław nie będą kursować ul. Saską. Tam trzeba by wyciąć ponad 80 drzew i przebudować wiadukt nad Trasą Łazienkowską. Miasto nie chce też na razie torów tramwajowych między al. Waszyngtona a Grochowską (na obrzeżach parku Skaryszewskiego). Teraz trzeba zdecydować, czy nowa linia zostanie poprowadzona wzdłuż Międzynarodowej i Afrykańskiej (z wiaduktem przecinającym na skos al. Stanów Zjednoczonych), czy wzdłuż Kanału Wystawowego i ogródków działkowych. Pierwsza trasa zbiera lepsze noty za to, że przyciągnęłaby dodatkowych pasażerów na Saskiej Kępie (przystanki u zbiegu Międzynarodowej i Zwycięzców oraz Walecznych). Uszczupli jednak liczbę miejsc parkingowych - na Międzynarodowej i Afrykańskiej samochody mogłyby stać tylko równolegle do krawężnika po jednej stronie jezdni.

Według wstępnych założeń z Gocławia kursowałyby dwie linie tramwajowe: jedna przez most Poniatowskiego do centrum i na Ochotę co 5 min, a druga przez Pragę na Bródno co 7-8 min.

21 września 2010
Skomentuj jako pierwszy!
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.