Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Dokąd pojedzie metro? Raczej na Bemowo

Na Bemowo czy na Targówek? Dopiero za dwa lata dowiemy się, w którą stronę rozbudowywana będzie druga linia metra. Wszystko zależy od badań natężenia ruchu, ale już dziś władze i mieszkańcy obu dzielnic lobbują na rzecz swoich okolic.

Chyba każdy chciałby mieć koło domu stację metra. Bemowo to wielka dzielnica, jedna z najbardziej oddalonych od centrum. A Targówek? Razem z Białołęką to 200 tysięcy mieszkańców, stąd do centrum jedzie się nawet 45 minut.

Argumentów wiele i każdy chce być pierwszy.

Mieszkańcy są podzieleni

Największy problem pojawi się w 2013 roku, kiedy ukończony zostanie centralny odcinek drugiej linii. Wtedy rozwiązać trzeba będzie dylemat - budować najpierw na Targówku, aż do stacji Bródno, czy w pierwszej kolejności drążyć tunele na Bemowie?

Nietrudno się domyślić, że w tej sprawie punkt widzenia też zależy od punktu siedzenia. Mieszkańcy zaczynają więc lobbować. Każdy oczywiście na rzecz swojej dzielnicy.

- Najpierw ma Targówek! Proszę zobaczyć, jak to się wszystko rozwija tutaj, co się tu dzieje! - mieszkanka Targówka nie ma najmniejszych wątpliwości.
- Bemowo! Bo jest ładniejsze miasto z tej strony, niż z tamtej - przekonuje mieszkaniec Bemowa.

Mieszkańcy mogą na razie tylko mieć nadzieję. Teraz rękawy zakasać muszą urzędnicy. I już zaczynają walkę o swoje dzielnice.

Targówek pewny swego

Burmistrz Targówka na teren pod przyszłą stację metra patrzy z optymizmem. Na korzyść jego dzielnicy przemawia bowiem to, że metro obsługiwać będzie także Białołękę i dużą część Pragi. - Druga linia metra obsługuje znaczną część prawobrzeżnej Warszawy. I to oczywiście trzeba brać pod uwagę - zwraca uwagę Grzegorz Zawistowski.

Bemowo też ma swoje plusy, a największym będzie stacja techniczno-postojowa, niezbędna do konserwacji pociągów drugiej linii. - Na Bemowie jest nawet miejsce, żeby puścić metro na ziemi, a niekoniecznie w tunelu - mówi Paweł Bujski, radny Bemowa.

O tym, w którą stronę pojedzie metro zdecyduje prezydent Warszawy. Jeszcze w zeszłym roku serce biło jej po prawej stronie. - Większa szansa jest chyba, żeby poszło na Targówek - mówiła w październiku 2009 Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dziś jednak, Ratusz już tak konkretny nie jest. - Decyzja na pozór wydaje się prosta, bo mówimy o odcinku, który będzie kosztował kilka miliardów złotych. Żadnych decyzji pochopnie nie można podejmować - unika odpowiedzi Tomasz Andryszczyk, rzecznik Ratusza.

Bemowo lepiej przygotowane

Kiedyś jednak decyzję podjąć będzie trzeba. Niektórzy już wiedzą jaka ona będzie. - Miasto jest lepiej przygotowane do tego, by najpierw budować metro na Bemowie - twierdzi Witold Weszczak z Forum Rozwoju Warszawy. - Pierwszym kierunkiem będzie Bemowo, ze względu na stację techniczno-postojową, która będzie w tym miejscu, ze względu na to, że już jest dokumentacja środowiskowa w przygotowaniu, zostało zmienione studium miejscowe, które dostosowano specjalnie do tego miejsca - wylicza.

Decyzja zapadnie, ale z wiadomych powodów przed wyborami, raczej nie należy się jej spodziewać.

30 sierpnia 2010
Skomentuj jako pierwszy!
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.