Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Ratusz dogadał się z wojskiem II linia metra coraz bliżej

Druga linia metra wciąż tylko na papierze. Jej budowa już w czerwcu miała ruszyć z kopyta, tymczasem na razie - nie dzieje się nic. Jak się okazało, na przeszkodzie inwestycji stoi, a właściwie leży... tajny wojskowy światłowód. Tak tajny, że wiadomo o nim niewiele.

Mapa londyńskiego metra wygląda jak wielka kolorowa pajęczyna. Kilkanaście linii robi wrażenie, podobnie jak kilkupoziomowe stacje. Gdy tylko kończą się jedne ruchome schody, zaczynają się kolejne. Efekt? Ciężko znaleźć w Londynie miejsce, w okolice którego nie można dojechać podziemną kolejką.

Tajemniczy światłowód

W Warszawie to ciągle bariera nie do pokonania. Jedna linia metra - to po powrocie z Londynu brzmi jak żart. Ale żarty miały się już przecież skończyć, budowa II linii metra według obietnic już powinna trwać. Jest początek lipca, a kierowcy nadal beztrosko mogą jeździć ul. Prostą. Wszystko dlatego, że niezupełnie proste okazały się ustalenia dotyczące kolizji z podziemną infrastrukturą. Tak naprawdę chodzi o jeden przewód światłowodowy. Podobno ma on strategiczne znaczenie dla obronności kraju.

Wojsko jest bezpieczne

Oprócz tego, że służy do wymiany informacji i prowadzi prosto do Dowództwa Sił Powietrznych, wiadomo o nim niewiele. Dokładniejsze informacje są ściśle tajne. Oprócz tej, że po miesiącach negocjacji wojsko właśnie doszło do porozumienia z miejskimi urzędnikami. - Wszystko odbędzie się tak, aby obie strony były zadowolone - mówi lakonicznie ppłk Robert Kupracz, rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych.

Nie stracą łączności

Ustalono, że wojsko nawet na sekundę nie straci łączności, a miejsca dla światłowodu już nigdy nie trzeba będzie zmieniać. Dopiero gdy zakończyły się rozmowy na temat bezpieczeństwa polskiej armii, można było złożyć wniosek o pozwolenie na budowę szybu startowego metra na Woli.

- Jeżeli tylko dostaniemy zgodę, wtedy będziemy od razu mobilizowali wykonawcę do tego, żeby organizował plac budowy. Chcielibyśmy, żeby to się zaczęło jak najwcześniej - mówi Marcin Ochmański, rzecznik ratusza.

06 lipca 2010
Komentarzy: 1
Mateusz @ 08.07.2010 21:24
Umowa podpisana, więc prace przy R.Daszyńskiego powinny już zaczynać swój obowiązek.
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.