Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Dwa zamachy w moskiewskim metrze

Podwójny zamach bombowy w centrum Moskwy. O 7.56 (5.56 w Polsce) samobójczyni wysadziła się na stacji Łubianka. Pół godziny później, o 8.39 (6.39 w Polsce) druga bomba eksplodowała na stacji Park Kultury. Tam także FSB podejrzewa rolę kobiety-samobójczyni. Według rosyjskich mediów bilans ofiar obu zamachów to w tym momencie 37 zabitych i ponad 70 osób rannych.

Operację ratunkową na stacji Łubianka koordynuje osobiście mer Moskwy Jurij Łużkow. Na specjalnej konferencji prasowej poinformował, że zamachu dokonały kobiety.

Centrum Moskwy jest sparaliżowane: przeciążone są linie telefoniczne, korki panują w całym mieście. Ewakuacja rannych odbywa się częściowo drogą powietrzną: na Łubiance jeden po drugim lądują helikoptery.

Pierwsze informacje mówiły o 41 ofiarach, władze teraz poinformowały oficjalnie o 37 ofiarach obu zamachów.

Szef rosyjskiej prokuratury Jurij Semin powiedział, że władze mają dowody iż w obu przypadkach doszło do ataku terrorystów-samobójców, uzbrojonych w pasy szahida. Poinformował, że na miejscu pracują eksperci laboratoryjni badający dokładne okoliczności. Wiadomo, że na Łubiance siła wybuchu była porównywalna do eksplozji 3 kg trotylu.

Łubianka: 11 ofiar w pociągu, 11 na peronie

Do pierwszej eksplozji doszło o 7.56 (5.56 w Polsce) w trzecim (lub drugim) wagonie metra w momencie, gdy pociąg wjeżdżał na stację Łubianka - w ścisłym centrum Moskwy. To ścisły poranny szczyt w Moskwie, w której metro codziennie przewozi blisko 9 milionów pasażerów. Kilkadziesiąt metrów wyżej mieści się siedziba rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W tym wybuchu zginęło co najmniej 22 osoby: 11 spośród pasażerów pociągu i 11 osób oczekujących na peronie. Co najmniej 12 osób zostało rannych.

Według wstępnych informacji rosyjskich mediów wysadził się tam zamachowiec-samobójca. Na miejscu pracują strażacy, ratownicy i agenci FSB. Nie doszło do pożaru.

Park Kultury: 12 ofiar

Pół godziny później, o 8.39 (6.39 w Polsce) doszło do wybuchu na stacji Park Kultury, około 5 kilometrów na południowy-wschód od Łubianki. Do eksplozji także w pociągu, w momencie gdy stał na stacji. Tam zginęło co najmniej 12 (lub 15 jak podają inne media) osób, a siedem zostało rannych. Także tam, jak podały agencje RIA-Novosti i ITAR-TASS, doszło do zamachu samobójczego. Władze wstrzymały ruch metra na trasie Park Kultury - Komsomolskaja.

Trzeciego zamachu nie było

Portal Life.ru, a zanim agencje RBC i Interfax podały około 9.40, że doszło do trzeciego zamachu na stacji Prospekt Mira. Władze jednak szybko zdementowały tę informację.

Historia zamachów w metrze

To kolejne zamachy w rosyjskim metrze. W lutym 2004 roku bomba wybuchła w tunelu między stacjami "Awtozawodzkaja" i "Pawieleckaja". Zginęło wówczas 41 osób a 250 zostało rannych. W lutym 2001 na stacji "Białoruskaja" wybuchł ładunek 200 gramów trotylu. Ucierpiało 20 osób. W 1998 roku wybuchł mały ładunek na stacji "Tretiakowskaja". Rannych zostało trzech pracowników podziemnej kolejki. W czerwcu 1996 eksplodowała bomba między stacjami "Tulskaja" i "Nagatinskaja". Wówczas zginęły cztery osoby. Dwanaście zostało rannych.

29 marca 2010
Komentarzy: 1
Mantch @ 30.03.2010 21:06
Gdyby prawdziwi terrorysci chcieli naprawde przestraszyc ruskich to z pewnoscia skonczylo by sie to zdecydowanie gorzej. 3kg trotylu ? Przerosnieta petarda. Nie zdziwilbym sie gdyby to wszystko okazalo sie prowokacją i pretekstem ruskich do kolejnych atakow. Jeszcze dym sie nie ulotnil a oni juz dokladnie wiedza - kto, jak, w jakim celu. Wiecej - Juz zapowiedzieli ze bedą walczyc. Czerwoni zawsze lubili karmic slepy lud propagandą, zwykle marnie im to wychodzilo. Ta sprawa moze okazac sie duzo bardziej skomplikowana w rzeczywistosci, nam pozostaje czekac na prawde. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.