Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Savoir-vivre'u w metrze uczmy się od Nirvany

Jeśli ci się nie spieszy albo nie chce przebierać nogami, stań po PRAWEJ stronie schodów ruchomych i pozwól ludziom swobodnie przejść lewą stroną - apeluje na Facebooku Wojciech Mroczek. Do założonej przez niego grupy nacisku dołączyło już ponad trzy tysiące osób.

Prosta zasada, która może wielu osobom oszczędzić nerwów np. przy wychodzeniu ze stacji metra - tak tłumaczy swoją akcję Mroczek.

Zasada jest prosta, ale każdy pasażer warszawskiego metra wie, że mało kto się do niej stosuje. Okazuje się jednak, że ci którzy tak robią, wcale nie są osamotnieni. Do założonej kilkanaście dni temu grupy w serwisie społecznościowym Facebook błyskawicznie dołączyło ponad 3 tysiące osób.

Warszawiacy, uczcie się od Cobaina!

Pomysł nie jest nowy. Na ten temat wypowiadał się już w swoim programie Wojciech Cejrowski, a "Gazeta Stołeczna" zorganizowała akcję społeczną. Metro oklejono wtedy naklejkami promującymi stanie po prawej i przez pewien czas sytuacja się poprawiła.

Problem nie dotyczy zresztą wyłącznie Warszawy. Swego czasu głos w tej sprawie zabrali nawet muzycy Nirvany. Basista Chris Novoselic w jednym z wywiadów opowiadał, jak bardzo denerwują go ludzie, którzy zamiast chodzić po schodach z lenistwa się na nich zatrzymują. Wtedy lider Nirvany, Kurt Cobain dodał, że ci, którzy nie chcą iść, powinni chociaż zostawić lewą stronę wolną.

"Od latania jest lotnisko"

Tymczasem w Warszawie blokowanie całych schodów to norma. - Ja ostatnio usłyszałam, że od wbiegania są zwykłe schody i jak chce sobie latać to mam się przenieść, bo to nie lotnisko. Bo wielmożny pan biznesmen chciał sobie postać z ręką opartą o lewą stronę - denerwuje się na forum Zosia.

- Najgorzej, jak po lewej stronie stanie jakiś lager-pseudononkonformista, za nim następna osoba. Nie spieszy się albo jest za mało asertywna, żeby przeprosić. Za nią trzecia - głupio jej. Czwarta - nie będzie się przecież drzeć do kogoś trzy osoby wyżej, piąta - poddaje się... Ty stajesz jako szósta osoba i po chwili ktoś prycha za plecami, że przecież stoi się po prawej stronie - rozkłada ręce internauta Juliusz.

"Od tego psują się schody"

Temat stawania po prawej stronie jest jednak bardziej skomplikowany, niż się to z pozoru wydaje. We wrześniu rozmawialiśmy o kulturze pasażerów z rzecznikiem metra Krzysztofem Malawko. Pytaliśmy, czemu zniknęły naklejki zachęcające do stawania po prawej stronie.

- Ta "lewa" strona jest rzeczą taką umowną. Ja mam do tego taki bardzo ambiwalentny stosunek. Wszyscy stojący obciążają jedną stronę schodów i one się po prostu z tej strony bardziej psują - tłumaczył.

O AKCJI WOJCIECHA MROCZKA I KULTURZE PASAŻERÓW METRA ROZMAWIAĆ BĘDZIEMY W PORANKU "WITAJ WARSZAWO!". OGLĄDAJ W TVN WARSZAWA OD GODZINY 7 RANO.

Dołącz do grupy ZAWSZE STAJĘ PO PRAWEJ STRONIE na Facebooku.
Dołącz do znajomych TVN Warszawa.

Linki:

Film na YouTUBE, Facebook grupa, Facebook TVN Warszawa

21 grudnia 2009
Komentarzy: 10
zetes @ 04.01.2010 17:32
No nareszcie przewiozłem się warszawskim metrem.Powrotna droga schody ruchome do góry nie wiedząc o debilnych zwyczajach warszawiaków stałem po lewej stronie zresztą tak jak dwie starsze panie przede mną neseser z prawej strony i nagle trzech warszawiaków znających zwyczaje aż do bólu biegiem lecących prawie w powietrzu po ruchomych schodach Dali mi krótką lekcję zachowania sie na schodach zepchnęli mnie na prawą stronę ostatni z nich zrócił mi okulary plecakiem.Co dziwne stojące przede mną panie ominęli z prawej strony i na koniec rzucili słowo "buroki".Dziwne to poniważ z lewej strony schodów ruchomych byly normalne dość szerokie schody.Pytam się kto tu jest "burok".
burok Maciuś @ 21.01.2010 22:30
Mój drogi,
W metrze warszawskim każdy użytkownik schodow ruchomych ma obowiązek staia po prawej stronie alby osoby śpieszące się mogły dojść do celu jeszcze szybciej niżli po zwykłych schodach. Zasady dobrego wychowania mówią aby stać Z PRAWEJ STRONY, buroku!
Pawel @ 23.01.2010 11:42
Chyba sobie kpisz Maciusiu. Nie po to te schody są ruchome, zeby po nich biegać. Jak ktoś chce sobie pobiegać, to ma obok zwykłe schody, a jak nie to stać na baczność i czekać buraku!
Maciuś @ 23.01.2010 18:51
Pawełku,
Ależ nie wiem czy kiedykolwiek jechałeś metrem np. o 7:30 w dzień powszedni, kiedy wszyscy jadą do pracy. Wtedy schody zwykłe jak i ruchome są zapchane. I tu dopiero przydaje się puste miejsce po lewej stronie schodka na schodach ruchomych.
Ps. Ja nigdy nie kpie!
Liux @ 28.01.2010 14:41
nie ważne czy ruchome czy nie. schody to schody, jak nie idziesz stań z prawej strony i przepuść innych, którzy nie są tak leniwi jak Ty
Matik @ 02.02.2010 19:33
Cześć, myślę, że na tych starszych stacjach Metro Warszawskie powinno zainwestować w to, aby niewidomi czuli, że zbliżają się do torów. Na razie żółte linie na starszych stacjach jak Kabaty czy Natolin nie są wyczuwalne przez niewidomych. Mam nadzieję, że to się zmieni bardzo szybko, ponieważ potrzebują tego ludzie niepełnosprawni. Metro powinno zainwestować w naprawę starszych stacji i zakupić nowe lepsze wagony, nie wiem po co zakupiliście składy Wagonmaszu 81 te nowe, nie są dobre, ani ładne z zewwnątrz jedynie przód i tył.
Ania @ 10.02.2010 11:14
W cywilizowanych krajach schody ruchome służą do schodzenia (jak sama nazwa wskazuje) lub wchodzenia, nie do stania! Stoją osoby, które mają problem z poruszaniem się- starsze i niepełnosprawne. I oni rzeczywiście mają obowiązek stać po prawej stronie. Pozdrawiam
Tomek @ 11.02.2010 19:59
Ja po raz pierwszy z tym obyczajem zetknalem sie w Moskwie i bardzo mi sie spodobal. Tam metro jest duzo glebsze, a schody bardzo dlugie i wchodzenie/schodzenie po nich znacznie skraca czas. Zalowalem, ze u nas ludzie tak sie nie zachowuja az tu pewnego dnia zauwazylem nalepki "stoj z prawej strony" - to byla chyba akcja Gazety. Dla mnie bardzo fajny zwyczaj i czasami, gdy bardzo sie spiesze, sam korzystam z lewej strony. Pozdrawiam.
admys @ 18.02.2010 13:22
W Paryżu, w Berlinie, w Wiedniu, w Mediolanie, w Rzymie - wszędzie tam jeździłem metrem i na ruchomych schodach należy stać po prawej.
noni @ 18.02.2010 19:42
absolutnie sie z Wami nie zgadzam - to jest jakis dziwny obyczaj; schody ruchomu w ogole sa przeznaczone PRZEDE WSZYSTKIM dla osób starszych czy dzieci lub osób z cięższymi walizkam, ale jeżdża nimi wszyscy i sama tak robie, wiec tego nie krytykuje, bo uważam ze sa wystarczająco duze, by pomieścic wszystkich; jednak na pewno nie służa do wbiegania; akurat czesto jezdże z duża ilością rzeczy ze sobą np z duza,cieżka teczka i nawet jak stoję po prawej to i tak rzeczy trzymane w lewej ręce wystają na drugą połowe schodów i nie mam jak sie przesunac - oczywiście wszyscy wchodzący potrącają mnie; ponadto obserwowałam wielokrotnie wbiegających po zwykłych i po ruchomuch schodach i jest to oszczędność 2-3 sekund, wiec swiat sie nie zawali, jak ktos postoi; wyjatkowa jest sytuacja w Centrum, gdzie nie ma zwykłych schodów obok
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.