Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Odpalą rakiety w metrze

Specjaliści wrzucą do wagonu metra... race dymne. Po co? Żeby udowodnić rosyjskiemu producentowi, że sprzedał nam wadliwe pociągi – w upalne dni nie da się w nich wytrzymać .

Czy elektrowozownia metra pod Lasem Kabackim stanie w oparach kolorowego dymu? „ŻW” dotarło do planów nietypowej próby, do jakiej dojdzie w tym tygodniu.

– Musimy sprawdzić, w jaki sposób rozchodzi się powietrze wewnątrz wagonu, kiedy wentylatory są włączone na 100 proc. – mówi Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.W środku nie będzie jednak pasażerów.

Race kontra przyducha

Nie wiadomo jeszcze, ile rac zostanie wrzuconych do środka ani jakiego będą koloru. Ostateczny przebieg prób nie jest jeszcze znany. Jak usłyszeliśmy, pracują nad nimi specjaliści z Metra Warszawskiego i Instytutu Pojazdów Szynowych z Poznania. Testy zaczną się, kiedy tylko na Kabatach skończy się przegląd jednego z pięciu rosyjskich pociągów (pozostałe wożą pasażerów).

To efekt skarg podróżnych na zaduch panujący w pięciu pociągach – czyli 30 wagonach – kupionych w zakładach Wagonmasz w Sankt Petersburgu za 27 mln dolarów. O sprawie napisaliśmy jako pierwsi. W upalne dni w środku prawie nie da się wytrzymać.

Wykończeni warszawiacy nazwali to zjawisko „przyduchą w metrze”. Ze skargami dzwonili np. na infolinię Metra Warszawskiego. W kursujących po Warszawie starych rosyjskich wagonach metra przepływ powietrza odbywał się przez otwory w suficie. W nowych wentylacja miała być sprawniejsza, ale zawodzi. Te pociągi – z charakterystyczną „uśmiechniętą buźką” kabiny maszynisty – są na gwarancji. Tymczasem rosyjski producent twierdzi, że wentylacja działa bez zarzutu. Metro Warszawskie od dwóch upalnych tygodni próbuje mu udowodnić, że jest inaczej.

Już 17 lipca ratusz wycofał jeden nich z trasy, żeby poddać szwankujący system wyczerpującym testom. Przestrzeń nawiewowa została podzielona na kwadraty o boku pięciu centymetrów. Przez cztery godziny sprawdzane były siła strumienia powietrza i temperatura w każdym z nich. – Czy trzeba aż tak drobiazgowych testów, żeby udowodnić coś oczywistego? Może lepiej przejechać się metrem w szczycie? – pytali po testach nasi czytelnicy.

Przyjaźń polsko-rosyjska

– Kiedy Jan Kowalski kupuje buty albo zabawkowy wagonik metra, w razie reklamacji nie musi udowadniać szkody przy pomocy ekspertyz – mówi rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Małgorzata Cieloch. – W przypadku umowy zawartej przez Metro Warszawskie z zagranicznym producentem zasady są inne. O wszystkim decydują warunki umowy – tłumaczy.

Te w przypadku Wagonmasz są owiane tajemnicą. Metro Warszawskie jest zaskakująco powściągliwe w domaganiu się od rosyjskiego partnera wywiązania się z warunków umowy. W nieoficjalnych rozmowach można usłyszeć, że w Metrze Warszawskim przyjaźń polsko-rosyjska jak za dawnych lat.

Metro Warszawskie zamówiło nawet bez przetargu w Wagonmasz dwa kolejne pociągi (taką możliwość daje miejskiej spółce znowelizowane prawo zamówień publicznych). Pierwszy z nich jest właśnie montowany na Kabatach. Drugi przyjedzie na przełomie sierpnia i września. Delegacja z Metra Warszawskiego pojechała do Sankt Petersburga doglądać montażu.Ile kosztowały dwa nowe pociągi? Tego Metro Warszawskie nam wczoraj nie podało. Usłyszeliśmy tylko, że cena jest „korzystniejsza niż w przypadku poprzedniego zamówienia”.

Czy od producenta, z którym bez przetargu zawieramy drugi kontrakt, nie należy wymagać natychmiastowego naprawienia uciążliwych usterek? – Pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej zostały wyeliminowane – odpowiada Anna Bartoń.

04 sierpnia 2009
Komentarzy: 3
Irekr @ 06.08.2009 07:51
... no comm..
Jak tylko przejechałem się nowym wagonem to zauważyłem to i napisałem na forum.
Nie znam warunków umowy, ale albo ktoś nie zaznaczył nic na temat wielkości wymiany gazowej w wagonie albo... zaznaczył a w wyrobie jest inaczej....
manfred @ 13.08.2009 13:56
ludzie nie trzeba pisać drukowanymi literami by zrozumiec co autor tekstu miał na myśłi.Dla mnie i zapewne wielu innych czytelników zrozumiałe jest, że ktos wziął dobrą kase za zaaprobowanie wadliwych wagonów i tyle. Inteligentny człek rozumie ze jesli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze. I tyle. Ruskim nic nie zrobią bo matol z Metra podpisał protokól odbioru i tyle. Chyba, że za duża kase nastapi przeprojektowanie systemu wentylacji. Ale to już inna historia
Paco @ 19.07.2012 08:01
panda pisze:Być może fakt, że udało nam się w końcu sprawę GMO nagłośnić, ludzie zaczną się prgooamrm poselskim i partyjnym przyglądać pod tym kątem?PSL się tu niewątpliwie skompromitowało. Mam nadzieję, że rolnicy to dostrzegą!
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

Departament propozycji: p ...

Kolejna np. piąta linia metra, powinna być poprowadzona Alejami Krakowskimi, ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi do Ronda Waszyngtona, dalej Alejami Jerzego Waszyngtona do Ronda Wiatraczn ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.