Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Naziemne metro pod znakiem zapytania. Brakuje pieniędzy

Nowe, naziemne metro do niedawna było tylko mglistą perspektywą. Za sprawą inicjatywy pięciu burmistrzów warszawskich dzielnic nabrało realnego kształtu. Do jego uruchomienia brakuje zaledwie 3 stacji, a do ich powstania 35 milionów złotych. I tu pojawia się problem. Ani koleje, ani ratusz takich pieniędzy nie mają.

Po torach warszawskiej linii obwodowej między Dworcem Gdańskim, a Józefinem jeszcze do niedawna jeździły tylko pociągi towarowe z maksymalną prędkością 40 km/h. W piątek Polskie Linie Kolejowe pochwaliły się końcem remontu torowiska, które dla stolicy już niedługo może mieć strategiczne znaczenie.

- Po tej linii będzie można jeździć 80 kilometrów na godzinę - wyjaśnia jeden z urzędników. I z taką prędkością między Ursusem, a Białołęką co kilka minut mogłyby jeździć pociągi naziemnej linii metra. Tory już są, większość stacji też, brakuje jedynie trzech przystanków - przy Powązkowskiej oraz centrach handlowych Fort Wola i Wola Park.

Nie mają kasy

Gotowe są już nawet projekty nowych stacji. Zatem na papierze wszystko wygląda bardzo dobrze. Niestety gorzej jest z możliwościami finansowymi Polskich Linii Kolejowych.

- Wszystko będzie zależało od tego, ile miasto będzie mogło się dołożyć. Nie ukrywamy, że chcieli byśmy żeby sporo się dołożyło - tłumaczy Wiesław Ogłoblin z PLK.

- Zgodnie z taką filozofią to mogli byśmy budować autostradę do Wrocławia – odpowiada ironicznie rzecznik ratusza, Marcin Ochmański.

Ratusz życzeniom Polskich Lini Kolejowych mówi zatem stanowcze "nie". Pieniądze były zarezerwowane jedynie na infrastrukturę wokół stacji np. na parkingi Park and Ride.

Na pociągi czy na szpitale?

- W momencie, w którym PLK nie chce realizować tych przystanków kolejkowych, bo jak twierdzi, nie ma na to środków, to w tym momencie miasto pieniądze przeznaczy na dużo bardziej potrzebne cele. Na przykład na dofinansowanie szpitali – wyjaśnia Ochmański.

Inwestycja staje zatem pod dużym znakiem zapytania, co zapewne zdziwi wielu, którzy znają koszty budowy II linii metra. Za drugą podziemną linię metra Warszawa zapłaci co najmniej 4 miliardy złotych. 35 milionów byłoby zaledwie niewielkim ułamkiem tej sumy. Na razie nieosiągalnym.

11 lipca 2009
Skomentuj jako pierwszy!
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.