Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Metro będzie płoszyć gołębie laserem

Strategia walki z gołębiami na stacji metra, którą wybrali urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zależy od rządowej agendy. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wypowie się w sprawie sprowadzenia głowicy laserowej. Chodzi o stację Służew, na której stada gołębi mieszkają od lat. Żeby je odstraszyć, Metro zainstalowało sygnał dźwiękowy.

- Przeraźliwy jazgot robił wrażenie nie tyle na gołębiach, co na ludziach - opowiada jeden z pasażerów. Sprawą postanowił zainteresować warszawskiego radnego PiS Jarosława Krajewskiego.

I od razu nabrała ona podtekstu politycznego. Bo, jak mówi radny Krajewski, dotychczasowa walka z gołębiami, którą prowadzili urzędnicy ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz, "przypominała walkę z wiatrakami".

Nieregularna siatka promieni

Jarosław Krajewski napisał do Hanny Gronkiewicz-Waltz: "Uzyskałem informację o toczącej się w metrze warszawskim wojnie z gołębiami". Zadał też pytanie: "Czy prawdą jest, że metro zamierza zainstalować głowice laserowe do walki z gołębiami?".

Odpowiedział mu wiceprezydent Andrzej Jakubiak, na co dzień zajmujący się nieruchomościami i polityką lokalową. Wytłumaczył, że sygnał dźwiękowy to jeden z elementów przeciwdziałania pladze ptaków. Przyznał, że są skargi na ten dźwięk. "Ostateczne decyzje w kwestii metody usunięcia gołębi jeszcze nie zapadły" - zakończył.

Radny uznał odpowiedź za "zbyt tajemniczą". - W kolejnym piśmie poprosiłem o rozwinięcie zdania "inne sposoby na rozwiązanie tego problemu" oraz odniesienie się do kwestii głowic laserowych - wyjaśnia.

Odpisał więc wiceprezydent zajmujący się komunikacją Jacek Wojciechowicz: "Od dłuższego czasu trwają starania, aby uniemożliwić gniazdowanie i przesiadywanie ptaków w obiektach metra".

Wiceprezydent zdradził strategię walki opartą na dwóch płynach i laserze, który wytropił radny PiS. Bird Control Clean to, jak pisze Wojciechowicz, "specjalna formuła, która skutecznie zmywa ptasie odchody", zaś Bird Proof - "żel na bazie polinutanu, który przez 12 miesięcy zachowuje na danej powierzchni lepką konsystencję".

Wiceprezydent potwierdza, że zdaniem miasta na gołębie może także podziałać głowica laserowa typu Bird Control Laser 3000 M ("wypełniająca przestrzeń nieregularną siatką promieni, która w konsekwencji odstrasza ptaki") uzupełniona Super QB-4 ("urządzenie ultradźwiękowe z lampą stroboskopową do płoszenia wykorzystuje efekty dźwiękowe i wizualne"). - Sprawdziłem środki w Googlach i odpowiedź wiceprezydenta mnie satysfakcjonuje - mówi Krajewski.

Grupy karmicieli i grupy z laskami

- Mimo skarg wciąż używamy sygnału dźwiękowego - przyznaje Krzysztof Malawko, rzecznik Metra. - Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że na inne sposoby wypłoszenia musi wyrazić zgodę Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Staramy się o nią, bo dyrektor zoo uświadomił nam, że zgodnie z prawem gołąb to ptak pod ochroną.

- Gołąb to ptak bardzo konserwatywny. Jak już się przyzwyczai, to trudno go przegonić - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor zoo.

Tłumaczy, że spółce Metro Warszawskie w walce z gołębiami przeszkadzają grupy seniorów z okolicznych spółdzielni. - Urządzili stały punkt żywienia ptaków tuż przy stacji. Żeby je odstraszać skutecznie, trzeba wykluczyć to miejsce. Walka musi być kompleksowa - mówi dyrektor zoo.

Rzecznik Malawko opowiada: - Kiedy gołębie odlatywały, próbowaliśmy zakładać specjalne siatki. Niestety obrońcy przyrody niszczyli je laskami. Rozumiemy troskę o ptaki, ale musimy dbać o komfort pasażerów. Gołębie zanieczyszczają stację, bywa, że przechodzących tam ludzi.

Według szacunków rzecznika Malawki dwie trzecie gołębi wyniosło się ze stacji. - Ale jest grupa, która wciąż ma tu gniazda - przyznaje. - Co gorsza, dyrektor zoo powiedział, że kolejne pokolenia uodparniają się na sygnał dźwiękowy. Jeśli dostaniemy zgodę, zaczniemy od sprowadzenia na stację sokolnika, który kilka razy pokaże gołębiom sokoła. To ma je zniechęcić do powrotu.

- A lasery? - pytam. - A, to dopiero po oczyszczeniu stacji - informuje Krzysztof Malawko.

15 kwietnia 2009
Komentarzy: 1
Edineusa @ 24.09.2012 01:52
- Wow!! Our little Idaho tordano wasn't anything like this. We lucked out and it floated into the mountains before it did any real damage.I'm glad everyone was okay.
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.