Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Przyspieszą sąd nad drugą linią metra?

Zrobimy wszystko, żeby protesty po przetargu na metro rozpatrzyć jak najszybciej - zadeklarowała w poniedziałek sędzia Maja Smoderek, wiceprzewodnicząca V Wydziału Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie, który zajmie się zarzutami Chińczyków i Mostostalu Warszawa. Jak pisaliśmy, inwestycja ma już prawie pół roku opóźnienia.

"Gazeta" napisała w poniedziałek, że oczekiwana zwłaszcza na Pradze inwestycja na samym starcie ma już prawie pół roku opóźnienia. Werdykt komisji przetargowej z końca kwietnia (centralny odcinek drugiej lini metra za 4,1 mld zł ma zbudować włosko-tureckie konsorcjum Astaldi-Gulermak) bez powodzenia w kolejnych instancjach oprotestowują drożsi konkurenci. W końcu dobrnęli do sądu, który zgodnie z prawem powinien wydać werdykt już dwa tygodnie temu (w przypadku Mostostalu Warszawa) i w najbliższy czwartek (protest China Overseas Engineering Group). Ma bowiem 30 dni na rozpatrzenie sprawy - tak przewidują przepisy.

- Ale to tylko termin instruktażowy - zastrzega sędzia Maja Smoderek, wiceprzewodnicząca V Wydziału Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie, od którego zależą teraz losy drugiej linii metra i kilku innych inwestycji. Jak bowiem napisaliśmy wczoraj, ratusz zaczął już przekładać niektóre budowy i remonty w obawie, że sparaliżują Warszawę podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Żeby tak się nie stało, według urzędników kontrakt na metro powinien być podpisany najpóźniej za dwa-trzy miesiące. W dodatku 14 listopada minie ważność ofert, które złożyły firmy startujące w przetargu, a wtedy prawdopodobnie trzeba będzie rozpisać nowy, a wykonawcom zwrócić wadium.

Tymczasem sąd wyznaczył na 21 września termin dopiero wstępnej rozprawy, na której sprawdzi, czy skargi dwóch firm są kompletne i czy można je rozpatrywać razem. Dlaczego zwleka z ostatecznym rozstrzygnięciem sporu?

Według Mai Smoderek głównym powodem jest zbyt mała liczba składów sędziowskich i natłok spraw (ich terminy wyznaczane są teraz na koniec października). W jej wydziale zwykle odbywają się jedna-dwie sesje sądowe dziennie. Każdą prowadzi trzyosobowy skład, rozpatrując ok. 40 spraw na posiedzeniach jawnych i zamkniętych dla publiczności. Są takie, które trwają 30 minut, ale i takie, których rozstrzygnięcie zajmuje kilka godzin. - Zdarza się, że sędziowie wychodzą do domu nawet o godz. 20, jeśli trzeba przesłuchiwać dodatkowych świadków lub biegłych - mówi wiceprzewodnicząca V Wydziału Odwoławczego.

Twierdzi, że gdyby sprawa drugiej linii metra była oczywista, sąd nie wyznaczałby wstępnego terminu. Nie wyklucza jednak, że rozstrzygnięcie może zapaść już w najbliższy poniedziałek, jeśli okaże się, że protest jest nieprawidłowy. A jeśli nie? - Przewodniczący składu na pewno zrobi wszystko, żeby przynajmniej od pierwszej rozprawy rozpoznawczej zdążyć z wyrokiem w 30 dni - obiecała nam wczoraj sędzia Smoderek. Co dalej z metrem od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego, dowiedzielibyśmy się więc w drugiej połowie października.

15 września 2009
Skomentuj jako pierwszy!
Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.