Sześć stacji wyłączonych z r ...

W najbliższy weekend, z ruchu zostanie wyłączonych sześć stacji: Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Racławicka oraz Wie ...

Grzegorz

Dzisiaj rano nagle zmarł Pan Grzegorz Ledzion Członek Zarządu ,Dyrektor ds. Eksploatacji, wieloletni pracownik Metra Warszawskiego Sp. z o.o ...

Metro na Wolę i na Targówek

Zapadła decyzja odnośnie budowy kolejnych odcinków drugiej linii metra. Jednocześnie dobudowane zostaną po trzy stacje w obu kierunkach.

Wielki kredyt na nowe wagony ...

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu na zakup pociągów dla drugiej linii metra. Według ratusza są jeszcze szanse, że jej budow ...
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
rss

Co słychać pod ziemią

Nie! Dla 24h metra

Od dłuższego czasu trwa gorąca debata na temat przedłużenia kursowania metra w nocy, a nawet wprowadzenia całodobowego kursowania. W dyskusję na temat godzin kursowania metra najpierw zaangażowali się mieszkańcy Warszawy, a ostatnio nawet partie polityczne. Pomimo tego, iż temat był poruszany już kilkakrotnie tym razem akcja została nagłośniona przez media i nabrała medialnego szumu. W całym sporze o przedłużanie lub nie kursowania metra w nocy brakuje jednej ważnej rzeczy - konkretnych argumentów przeciw. Wszyscy mieszkańcy zaangażowani w akcję widzą w dłuższym kursowaniu metra korzyści dla ich samych, nie zwracając uwagi zupełnie na aspekty techniczne związane przede wszystkim z bezpieczeństwem funkcjonowania metra.

Najważniejszym błędem jest porównywanie Warszawskiego Metra do innych systemów komunikacyjnych na świecie. Pamiętajmy, że to co się sprawdza gdzieś indziej, wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem u nas. Należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i uwarunkowania prawne występujące w Polsce a nie na drugim końcu świata. Bądźmy rozsądni. Przejdźmy jednak do konkretnych argumentów, których zwolennicy metra całodobowego prawdopodobnie nigdy nie brali pod uwagę.

Ostanie pociągi ze stacji Młociny oraz Kabaty wyruszają o godzinie 00:12 i dojeżdżają do celu około godziny 01:00. Pierwszy pociąg poranny wyjeżdża na linie o 04:30. Faktyczna przerwa nocna trwa więc 3,5 godziny. W tym czasie w tunelach pracuje jednocześnie kilkadziesiąt osób. Prace te są kluczowe dla bezpieczeństwa pasażerów. Prace torowe (regulacje, szlifowanie, dokręcanie itp.) maja także wpływ na poziom drgań budynków położonych wzdłuż linii metra.

Prace w tunelach są regulowane decyzją nr TBT-500-229/06 w sprawie zatwierdzenia “Instrukcji utrzymania urządzeń sterowania ruchem pojazdów na I linii metra”. Aby pokazać złożoność nocnych operacji wystarczy wymienić zasadnicze działy zajmujące się kolejno:

 • torami, tunelami;
 • systemami sterowania ruchem i systemami bezpieczeństwa;
 • urządzeniami sygnalizacji;
 • urządzeniami wentylacyjnymi, transportu pionowego (235 wentylatorni, 420 kanałów wentylacyjnych, 59 wind i tyle samo schodów ruchomych), systemami odwadniającymi (122 przepompownie, 44 kilometry systemów odwadniających);
 • zasilaniem energetycznym.
Oprócz tego sprawdzane są w tzw. przerwie nocnej ,urządzenia PPOŻ, prowadzona jest konserwacja i sprzątanie oraz bieżące naprawy w strefie pasażerskiej. Poniżej niektóre przykładowe prace, które mogą być wykonywane w tunelach tylko nocą w raz z podstawową częstotliwością:
 • sprawdzanie urządzeń sygnalizacyjnych co 6 miesięcy;
 • sprawdzanie semaforów, wskaźników świetlnych co 6 miesięcy;
 • mycie soczewek co 3 miesiące;
 • sprawdzanie zamków zwrotnicowych i spon co 3 miesiące;
 • przegląd napędów zwrotnicowych i mocowań co 2 tygodnie;
 • sprawdzanie przekaźników – co 2 miesiące.
Łącznie tylko w zakresie sprawdzania urządzeń sygnalizacyjnych są ujęte 24 pozycje, niektóre mające po kilkanaście zadań szczegółowych. Urządzeń w każdej kategorii jest kilkaset i są rozłożone na całej linii.

Przykładowe prace związane z wykonywaniem prac remontowych nawierzchni torowej:
 • szlifowanie szyn – raz w roku każdy tor, razem minimum 62 “dni robocze”;
 • oględziny torowiska i rozjazdów;
 • regulacja torowiska i rozjazdów;
 • badania defektoskopowe i diagnostyczne (w tym spawów, mocowań).
Prace przy urządzeniach elektrycznych:
 • prace w podstacjach energetycznych – konserwacja, przeglądy;
 • sprawdzenie i ładowanie akumulatorów zasilania awaryjnego;
 • przegląd, konserwacja, naprawy i wymiana oświetlenia (łącznie 65000 źródeł światła).
Prace w tunelach i na torowiskach nie mogą być prowadzone przy włączonej “trzeciej szynie” ze względu na bezpieczeństwo osób (napięcie wynosi 750V prądu stałego). Oprócz tego wykonywane są prace przy sprzątaniu tuneli, stacji, usuwaniu zniszczeń i dewastacji. Słowa sprawdzenie, kontrola itp. kryją wykonywanie pomiarów, przełączanie systemów, regulacje bieżące i konserwację bieżącą.

Przykłady

A. Służba torowa tylko na odcinku od stacji Stokłosy do stacji Wilanowska w listopadzie ub.roku dokonała obchodów wszystkich tuneli, dokręcenia śrub mocujących szyny, pomiaru symetrii rozjazdów, regulacji izolatorów, konserwacji rozjazdów na stacji Wilanowska, dokręcenia i regulacji “trzeciej szyny”, przeglądu tubingów (obudów tunelu). Prace były wykonywane codziennie z wyjątkiem weekendów zawsze w przerwie nocnej.

B. Dział automatyki i sterowania: przeglądy obwodów przewodowych SOP (Systemu Ograniczenia Prędkości) i obwodów torowych na stacji Centrum. Są to obwody, które należą do systemu sterowania i są odpowiedzialne za sygnalizowanie położenia pociągu. Sprawdzenie nadajników SOP, pomiary okresowe na stacjach Centrum, Politechnika, sprawdzanie nadajników SOP od stacji Politechnika do Ratusz Arsenał, przeglądy napędów zwrotnicowych. Prace były wykonywane codziennie z wyjątkiem weekendów zawsze w przerwie nocnej.

Powyższe przykłady ilustrują w sposób przejrzysty i zrozumiały dla każdego, to że przedłużenie kursowania metra (nie mówiąc już o całodobowym kursowaniu) jest w chwili obecnej nie możliwe.

04 marca 2011
Komentarzy: 33
Tomek @ 07.03.2011 09:32
O oczywiście pijany pasażer ma prawo obrzygać pociąg,pijany wpaść w torowisko, wystartować do innego pasażea z łapkami bo coś w pijanym zwidzie mu się przewidziało, uruchomić w pociągu gaśnicę i zasyfić cały wagon.
Super promocja publiczngo transportu i zachęcanie innych do podróży szczególnie wieczorami i nocą
O reszcie się już nie wypowiadam, szkoda na to moich nerw
Tylko mam pytanie, nadal twierdzicie że człowiekowi pokroju dsd powinno się nadal tłumaczyć zagadnienia techniczne.
Przecież on wiedzę techniczą o funcjonowaniu metra ma w małym paluszku
dsd zaprojektuje roboty które zastąpią człowieka podczas wszystkich prac w tunelu,
Skoro powołujesz się na słowa irekr to dlaczego nawet słowem nie zająknąłeś się kiedy napisał i bardzo słusznie czym kończy się zaniedbanie infrastruktury w metrze (tekst o Baku)
W naszym metrze zacofanym,pełnm prostych robotników z prostymi narzędziami w rękach nie było jeszcze wypadku w którym ucierpieliby ludzie, nie wykoleił się jeszcze żaden pociąg
Nadal twierdzę i będę twierdził że nie masz pojęcia o funkcjonowaniu metra i transportu publicznego
Mieliśmy już specjalistów którzy znali się na wszystkim i niczym, głośno krzyczeli a gdy to nie pomogło straszyli sądami
Kuba @ 07.03.2011 13:46
Tak! dla 24h metra
Ania @ 07.03.2011 14:30
Kubo może rozwiniesz swoją wypowiedź? Nie jest specjalnie kontruktywna...
Wierzbno @ 07.03.2011 16:37
Nocne busy starczą. Metro MUSI mieć w tygodniu przerwę techniczną.
Wierzbno @ 07.03.2011 16:42
Do irekr

Nie pisz bzdur. Metro w nocy w tygodniu roboczym NIE MA UZASADNIENIA.
Czarek @ 07.03.2011 17:18
O awariach i serwisie można było pomyśleć przy budowie. Teraz już jest po herbacie. Szkoda, że nie ma torów odstawczych i rozjazdów co 4-5 stacji. Wtedy pociągi mogłyby jeździć wahadłowo, albo na wybranych odcinkach.

Inna sprawa, czy metro 24h/d ma sens.
Tomek @ 09.03.2011 12:32
Czarek jak dobrze policzyć to tory odstawcze
i rozjazdy wychodzą tak właśnie co 4-5 stacji
Czarek @ 09.03.2011 13:48
Tomku, chyba nie tak sobie to wyobrażałem: przegubowiec.com/metro/metro-schemat.gif

Według tego schematu (w mojej niefachowej opinii), jest możliwość utworzenia kilku odrębnych "odcinków": Kabaty/Wilanowska/Politechnika-Plac Wilsona/Młociny. Za każdym razem muszą być czynne tory między Politechniką, a Placem Wilsona.

Ewentualnie pociąg może zmienić tor pomiędzy stacjami: Stokłosy-Imielin, Centrum-Świętokrzyska, Ratusz-Gdański, Słodowiec-Bielany.Żeby jednak to zrobić potrzebne są dwie zmiany kierunku jazdy. Czyli "rozjazdy" nie są "pełne".

Co Ty na to?
Tomek @ 10.03.2011 08:36
Podejrzewam bo nie jestem specjalistą od ruchu że można wyodrębić odzielne odcinki.
Ale czy gra jest warta świeczki??. Pasażerów będzie tak mało że będzie to absolutnie nieopłacalne
Aireen @ 19.08.2012 17:54
Wojciech Klosowski pisze:Dodajmy jeszcze: trjcadya polskich muzułmanf3w, to głf3wnie trjcadya tatarska. Tatarzy, wyznawcy islamu sunnickiego, pod względem wielu zwyczajf3w rf3żnią się wyraźnie od nowszej imigracji islamskiej (w dużej części szyickiej). Między innymi noszenie hidżabu przez kobiety tatarskie ogranicza się prawie wyłącznie do okazji religijnych, natomiast nie ma zwyczaju noszenia hidżabu na co dzień.

Nowsze (1 2 3 4 ) Starsze

Odpowiedz
Imię (wymagane)

Security Image

Wpisz tekst z obrazka (wymagane)
| Wykasuj dane

Komentarze

Departament propozycji: p ...

Obecne linie metra realizowane sa przez kogos na narkotykach kreca sie jak u przedszkolaka szczegolnie druga i na Goclaw.
- paolo

Montaż wizualnych i dotyk ...

cipro 1000 mg infection urinaire
ciprofloxacin drops side effects
ciprofloxacin 500 mg for uti
- CharlesDen

Budowa drugiej linii metr ...

Hello there,

My name is George, and I was wondering if you would like to have your website civ.pl promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

We are updat ...
- George Martin Jr

Departament propozycji: p ...

Lotnisko Chopina
Kabaty-skrzyżowanie z M1 na stacji imielin
Wilanów, Zerzeń, radość,
Miedzeszyn, falenica
- 12345

Departament propozycji: p ...

III linia metra na Gocław jest dość słabym pomysłem, uważaj że należy z lomianek poprowadzić przez Tarchomin aż do radzymina ta linie, dobudowac można tramwaj podziemny na siekierki oraz roz ...
- Uxuddd

Metro na Wolę i na Targów ...

dobry pomysł na budowę 3 linii tej trasy
oby doszło do porozumienia tych stron.
- KAROL R

Departament propozycji: p ...

Czwarta linia metra w Warszawie z Wilanowa przez Sadybę wzdłuż Sobieskiego, przez Plac Unii Lubelskiej, stacje metra Politechnika, Dworzec Centralny i wzdłuż Alei Jana Pawła, obok Arkadii, p ...
- mateusz

Pies zatrzymał metro

We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
- Arsenio

Metro dla niepełnosprawnych

That's a qu-tiiwktced answer to a difficult question
- Craig

Departament propozycji: p ...

Myślę, że na obecną chwilę, budowanie obwodowych linii metra w Warszawie nie ma sensu i nigdy nie będzie miało racji bytu, czyli takich otaczających Centrum i Środmieścia Warszawy.
Le ...
- Tomasz

© 2001-2011 Piotr Pietrzak

Niniejsza strona internetowa jest serwisem informacyjnym na temat Metra Warszawskiego. Jest to najstarsza strona o tematyce "metrowskiej" w polskim internecie, której założenie datuje się na połowę 2001 roku. Nie jest oficjalną stroną firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. Autor strony nie pracuje dla metra w Warszawie. W celu skontaktowania się z władzami Metra Warszawskiego należ udać się na oficjalną stronę spółki.