Nowe typy semaforów na PKP..

Kategoria bardzo obszerna, można tu dyskutować na wiele tematów od PKP do TGV :)

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Nowe typy semaforów na PKP..

Postprzez irekr » Śr sty 21, 2009 9:03 am

Bedac niedawno w okolicach Krakowa zauważyłem inne sygnalizatory przy torach kolejowych. Nie jestem czestym pasażerem kolei więc jest to dla mnie nowość.
Przypominaja mi sygnalizatory stosowane na sieciach niemieckich i francuskich.
Ma ktoś może informacje na ten temat?
irekr
Donator
Donator

Re: Nowe typy semaforów na PKP..

Postprzez Emigrant » Śr sty 21, 2009 10:13 am

irekr napisał(a):Bedac niedawno w okolicach Krakowa zauważyłem inne sygnalizatory przy torach kolejowych. Nie jestem czestym pasażerem kolei więc jest to dla mnie nowość.

Ciekawe :khem:
W Europie od dawna planuje się jednolity system sygnalizacji.
Nawet na zmodernizowanej trasie E20, która miała początek prac od '93 na niektórych stacjach można zauważyć po dwa fundamenty pod sygnalizator na każdy tor. Dziś wiadomo mi tylko o jednolitej sygnalizacji kabinowej.
Emigrant
Znawca
Znawca

Re: Nowe typy semaforów na PKP..

Postprzez przewoz » Cz sty 29, 2009 2:48 pm

irekr napisał(a):Bedac niedawno w okolicach Krakowa zauważyłem inne sygnalizatory przy torach kolejowych. Nie jestem czestym pasażerem kolei więc jest to dla mnie nowość.

Możesz opisac jak wyglądały?
Może natknąłeś się po prostu na rzadki widok pod Warszawą, czyli semafory z pasem poziomym pod spodem, albo tarcze przejazdowe, które też wyróżniają się wśród sygnalizatorów.
Żadnych nowych PKP nie wprowadziła. Czasem wygląd może być inny, bo na przykład brakuje miejsca etc, ale wyświetlane sygnały pozostają bez zmian.

Tutaj znajdziesz typowe sygnalizatory:
http://www.transportszynowy.pl/sygnalizacjaswietlne.php

Tutaj tarcze ostrzegawcze:
http://www.transportszynowy.pl/sygnaliz ... gawcze.php

A tu wspomniane tarcze przejazdowe:
http://www.transportszynowy.pl/sygnaliz ... azdowe.php

Na tej stronie z resztą jest tego więcej ,ale wymieniłem te najczęściej spotykane.
przewoz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Piwoslaw » Cz sty 29, 2009 9:57 pm

No są takie perełki wokół Warszawy: Ja znam dwa semafory 6-komorowe (W-wa Włochy i W-wa Wschodnia-peron podmiejski w kierunku wschodnim). Ile takich jest w Polsce? Semafor z pasem poziomym jest w Piastowie, obok wiaduktu. A gdy pierwszy raz zobaczyłem tarcze przejazdowe zaraz po remoncie linii do Sochaczewa, to wyglądały jakoś tak europejsko. Myślałem że Niemcy zaczną jeździć po polskich torach. To one, moim zdaniem, są "najdziwniejsze", najmniej podobne do "standardu".
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez przewoz » Cz sty 29, 2009 11:32 pm

6komorowych to faktycznie wiele nie spotkasz, z pasem to jeszcze Rembertów na jednym z torów, a zaraz będzie tego więcej (E65 na przykład - tam większość rozjazdów będzie na 60km/h na bok, więc pas obowiązkowy).
Przejazdówek się ostatnio namnożyło - cała E20 i parę perełek na innych liniach, ale faktycznie - one są u nas póki co najbardziej odbiegające od standardu...
przewoz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez irekr » Pt sty 30, 2009 8:52 am

Wyglada na to że były to tarcze OsP. Nigdy wczesniej ich nie widziałem.
Na jakich szlakach one wystepuja...?
irekr
Donator
Donator

Postprzez przewoz » Pt sty 30, 2009 10:02 am

OsP, czyli przejazdowe?
Występują przed przejazdami, głównie kat. B (z półzaporami automatycznie sterowanymi). Oczywiście nie w każdym przypadku i nie tylko, ale głównie tam. Najczęściej można je znaleźć na liniach świeżo po remontach i modernizacjach, gdzie pociągi jeżdżą z prędkościami powyżej 120km/h, czyli koło Warszawy:
E20 od zachodniej granicy przez Poznań W-wę, Siedlce do Terespola - tam każdy przejazd jest osygnalizowany tymi tarczami.
Do tego parę innych linii (do Łodzi etc) no i na E65 będzie nieco tego w niektórych miejscach.

Szukałem przykładu ToPów pod Wawą no i oto jest:
http://rail.phototrans.eu/14,30348,0.html
przewoz
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Pociągi