Palenie w pociągach

Kategoria bardzo obszerna, można tu dyskutować na wiele tematów od PKP do TGV :)

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Palenie w pociągach

Postprzez Piwoslaw » Wt sie 12, 2008 10:10 am

Co myślicie o paleniu w pociągach?
Czy powinno być dopuszczone? A może tylko w ostatnim wagonie?
Czy lepiej utrzymać całkowity zakaz palenia? Czy powinien dotyczyć również pracowników KM?
Czy powinien być egzekwowany?

Chyba nikomu, kto regularnie jeździ podmiejskimi pociągami, nie jest obcy widok palaczy na pomostach lub w służbówkach, ani nawet samych pracowników KM. Czasem pali maszynista, czasem pracownicy po służbie ale w mundurach. Mundur powinien zobowiązywać. Czasem pracownicy innych spółek kolejowych (ostatnio młody pan z IC).

Rok temu napisałem do KM o tym, że nie tylko nie jest egzekwowany zakaz palenia, ale również że jest łamany przez obsługę pociągu. W odpowiedzi KM mi podziękowały za informację i zapewniły że cośtam-cośtam oraz
"Organa kontrolne KM nie posiadają uprawnień do nakładania mandatów, kar ani opłat dodatkowych za palenie lub spożywanie napojów alkoholowych."

Żyjemy w Polsce, gdzie dobrowolne nakazy i zakazy nie mają racji bytu. Jestem ciekaw, czy przez ten rok coś się zmieniło w podejściu do tego problemu. Sądząc po objawach - nic :(
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Krupetto » Wt sie 12, 2008 12:01 pm

Jak dla mnie całkowity zakaz palenia powinien obowiązywać. Dlaczego mam być terroryzowany przez palaczy i wdychać dym wbrew mojej woli, bo oni mają zachciankę, żeby sobie palić.

Człowiek rodzi się w wersji niepalącej, a jak decyduje się na "przyjemność" palenia to niech robi to tak, żeby nie przeszkadzać innym i nie stwarzać problemu.
Krupetto
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Piwoslaw » Wt sie 12, 2008 12:12 pm

Toż jak z innymi pasażerami upominaliśmy palacza odpowiedział, że co poradzi jak każdy robi to co lubi. Nie potrafił przyjąć do wiadomości, że nikt nie lubi siedzieć w smrodzie.

Z niektórymi palaczami jest jak z krosowcami i quadzistami w rezerwatach: nie powstrzyma ich żadna kara lżejsza niż bolesna przemoc fizyczna. Sam jestem przeciwnikiem przemocy, ale zdaję sobie sprawę z takich rzeczy jak silne uzależnienie od niemyślenia.
Piwoslaw
Donator
Donator

Re: Palenie w pociągach

Postprzez Marduk » Cz sie 14, 2008 11:59 am

Piwoslaw napisał(a):Co myślicie o paleniu w pociągach?
Czy powinno być dopuszczone? A może tylko w ostatnim wagonie?
Czy lepiej utrzymać całkowity zakaz palenia? Czy powinien dotyczyć również pracowników KM?
Czy powinien być egzekwowany?

W pociągach sami wiemy jak jest.. Moim zdaniem (niepalącego) nie powinno sie palić w pociągach.. Bo nie dość że jet się biernym palaczem to jeszcze wszystko Ci śmierdzi..
Marduk
Znawca
Znawca

Postprzez Odys » Cz sie 21, 2008 8:32 pm

Osobiście jestem za wprowadzeniem zakazów, ale rozumiem że sens będzie to miało dopiero w momencie gdy kolej skończy transformację. Trudno mieć za złe nałogowcowi że nie potrafi wytrzymać 5 godzinnej podróży bez dymka, gdyby podróż trwała 2x krócej zakaz byłby łatwiejszy do strawienia.
Inną rzeczą która niejako działałaby dyscyplinujaco są jednoprzestrzenne wagony.

Podmiejskie to zupełnie inna sprawa. W Warszawie powoli przekształcają się w kolej aglomeracyjną. Z czasem przeniosą się tutaj nawyki z komunikacji miejskiej i skończy się przypalanie w wagonie.
Odys
Znawca
Znawca

Postprzez Piwoslaw » Cz sie 21, 2008 8:59 pm

Odys napisał(a):Inną rzeczą która niejako działałaby dyscyplinujaco są jednoprzestrzenne wagony.

InterCity ma wagony bezprzedziałowe i do toalety nie sposób wejść, tak nakopcone. Nawet konduktorzy tam się zamykają z papieroskiem. Smutne co to ludzie z siebie zrobili :(
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Odys » Pt sie 22, 2008 9:32 pm

Hmmm myślę że zainteresuje was artykuł związany z kwestią palenia w SKM Trójmiasto.

W piątek 1 sierpnia po południu patrole sokistów pilnujące porządku w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście wyruszyły do akcji w zwiększonej sile. Rozpoczęła się bowiem akcja "Zero tolerancji" dla podróżnych palących papierosy i pijących alkohol w SKM.

Zalecenie wydane przez dowództwo SOK SKM było jasne - żadnego pouczania, od razu wystawiać mandaty. Tylko w pierwszym kontrolowanym pociągu, między Gdynią Gł. i Gdańskiem Gł. wystawionych zostało 14 mandatów. Wzmocnione siły kontrolowały też popołudniowe pociągi jadące z Trójmiasta do Lęborka.

Kontrolowane były przede wszystkim tzw. przedziały służbowe, w których najczęściej gromadzą się miłośnicy dymka i piwka.

Do akcji zaangażowaliśmy Żandarmerię Wojskową. Mimo kłopotów kadrowych, z jakimi się borykamy, zmasowane patrole przeciwko palącym i pijącym w pociągach będziemy powtarzać najczęściej jak się da. Za każdym razem będziemy się starali wybierać inne pociągi mówi Piotr Lejman, zastępca komendanta SOK SKM.

r11; Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do ostatecznego rozwiązania problemu palenia i picia w naszych pociągach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że potrzebne są tu nie tylko takie akcje sokistów. Z piwem i papierosem trudniej się będzie ukryć w momencie, gdy pomiędzy przedziałami służbowymi a resztą składu nie będzie ścianek działowych. Te ścianki zostały zdemontowane w naszych czterech gruntownie przebudowanych składach EN57. W każdym kolejnym składzie, który przejdzie naprawę główną, także będą zdemontowane. Tzw. przedziałów służbowych nie będzie też w nowych składach, które w najbliższych latach będziemy kupować r11; mówi rzeczniczka SKM Lucyna Bujnicka.

O szczegółach związanych z planami inwestycyjnymi SKM, m.in. związanych z budową Kolei Metropolitalnej oraz przystanku Gdańsk Śródmieście, poinformujemy wkrótce

http://www.kpinfo.pl/news.php?readmore=5001
Odys
Znawca
Znawca

Postprzez albi87 » Śr kwi 08, 2015 11:06 am

Za alkoholem w pociągu nigdy nie byłem. Pijani ludzie zawsze są zagrożeniem dla innych. palenie nie jest mile widziane przez smród. Zauważyłem, ze nawet w niektórych lokalach usunięto miejsca dla palących... W każdym razie z palaczami mają problem, bo niby dym papierosowy śmierdzi. jasne, ale co jak ktoś nie lubi zapachu ciepłych kanapek kiełbas, szynek, jajek a musi siedzieć w przedziale z ludźmi, którzy wyciągają takie rarytasy? ;D
albi87
Obserwator
Obserwator

Postprzez martad » Pn kwi 13, 2015 12:34 am

Nieraz zdarzyło mi się jechać pociągiem w którym nie było wolnych miejsc, a większość osób palących robi to na korytarzu. Najczęściej wtedy staram się zmienić swoje położenie w pociągu, a potem ewentualnie wrócić kiedy ten dym zdąży choć trochę ulecieć.
martad
Obserwator
Obserwator

Powrót do Pociągi