Metro w Kijowie niedocenione:-(

Jeżeli oprócz "naszego" Metra insteresujesz się kolejami podziemnymi w innych krajach i na innych kontynentach, zapraszam do dyskusji na tym forum.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Metro w Kijowie niedocenione:-(

Postprzez Jura » So wrz 08, 2007 7:03 pm

Nie wiem czemu, ale metro w Kijowie wogóle nie jest docenione, niedość, że posiada trzy dobrze rozlokowane linie, to na dodatek każda ze stacji jest jak małe dzieło sztuki. Mówi się tylko o metrze Moskiewskim jako tym najpiękniejszym, tymczasem metro w Kijowie, też niczego sobie. Na stacjach marmury i alabasty to nic wielkiego. Są również złocone kryształowe lampy, czy mozaiki przedstawiające ukraińskie postacie historyczne. Przez rzekę przechodą dwie linie z czego starsza mostem, a młodsza pod rzeką. Stacje rozmieszczone idealnie (na obrzeżach mista przy dużych osiedlach mieszkaniowych, a w centrum tuż przy zabytkach). Jest jeszcze to, czego bardzo brakuje w Warszawie, stacja metra tuż koło dworca kolejowego. Stacje przesiadkowe (są trzy) noszą różne nazwy dla różnych linii, np. przsiadkowa stacja lini I i II to dla linii I to Majdan niezałeżnosti, a dla lini II Chreszczatik.
Jura
Początkujący
Początkujący

Postprzez Jura » Cz paź 04, 2007 6:29 pm

To, że nikt nie odpowiedział na ten post tylko potweirdz moją tezę, że nie doceniamy metra naszego wschodniego sąsiada:-(
Jura
Początkujący
Początkujący

Postprzez Wengiel » N mar 09, 2008 8:58 pm

Nigdy nie byłem w Kijowie, więc moja wiedza na temat ich metra ogranicza się do tego co można znaleźć w sieci. Dużo do myślenia powinien dać nam fakt, że kraj dużo biedniejszy od Polski, ponadto nie korzystający z unijnej kasy ma znacznie bardziej rozbudowany system metra, cały czas rozbudowywany. Z rzeczy, które mi się podobają: mają aż trzy linie metra, linia Światoszyńsko- Browarska częściowo na powierzchni (niższy koszt budowy, a im taniej, tym więcej wybudujemy za te same pieniądze), dwie linie szybkiego tramwaju, podczas, gdy Wawa chce budować nadal klasyczne linie tramwajowe. Nie wiem, kiedy Warszawa doczeka się takiego systemu, jak Kijów.
Wengiel
Początkujący
Początkujący

Postprzez SbKuTbg » N mar 09, 2008 9:38 pm

Wengiel napisał(a):Nigdy nie byłem w Kijowie, więc moja wiedza na temat ich metra ogranicza się do tego co można znaleźć w sieci. Dużo do myślenia powinien dać nam fakt, że kraj dużo biedniejszy od Polski, ponadto nie korzystający z unijnej kasy ma znacznie bardziej rozbudowany system metra

Prawie cale metro Kijowie to pamiątka po CCCP.
KaŻdY bEzSeNs Ma SwÓj SeNs Bo BeZsEnSu NiE bYłO bY sEnSu :>
SbKuTbg
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Wengiel » N mar 09, 2008 10:23 pm

To prawda, trochę sie zagalopowałem. Ale porównanie i tak wydaje mi się niekorzystne dla nas: oni po ZSRR zostali z dwiema liniami i fragmentem trzeciej. My po PRLu mieliśmy jedną niedokończoną budowę i jedną porzuconą (na Pradze). Po 1991 oni zbudowali jeszcze 12 stacji i odcinek linii szybkiego tramwaju.
Wengiel
Początkujący
Początkujący

Postprzez Tunnelbanan » N mar 09, 2008 11:13 pm

bylem, widzialem :-) Metro maja stare ale jare, co od razu rzycilo mi sie w oczy, to to, ze maja takze wagony serii 81,a le wsyztsko jest szybsze, zarowno pociagi metra jeżdzą szybciej niz w wawie, al etakże schody ruchome sa znacznie szybsze. - Takich prędkości życze naszemu warszawskiemu metru.

Ale ten szybki tramwaj.... tragednia. Nasze tramwaje 13N to nowoczesna technologia przy tym co jeździ w Kijowie jako szybki tramwaj. A wygląda to mniej wiecej tak: jest większe niz nasze 13N (w bylym CCCP weszystko jest większe :-) ), i jest o jakies 20-30lat starsze od naszego 13N. MASAKRA. ledwo sie toczy!! Takich tramwajów nie życzę nikomu!!
Tunnelbanan
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Świat