Kto pierwszy miał metro: Warszawa czy ...Wrocław ?

Jeżeli oprócz "naszego" Metra insteresujesz się kolejami podziemnymi w innych krajach i na innych kontynentach, zapraszam do dyskusji na tym forum.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Kto pierwszy miał metro: Warszawa czy ...Wrocław ?

Postprzez AndrzejH » Pn gru 04, 2006 12:29 am

artykuł w ramach ciekawostki przeklejam ze strony http://wroclaw.naszemiasto.pl


WROCŁAW Stolica Dolnego Śląska może zaprzepaścić swoje szanse na organizację EXPO w 2010 r. Powodem są słabe rozwiązania komunikacyjne. W tym brak metra. Tropiciele historycznych tajemnic twierdzą, że takowe we Wrocławiu... istnieje.


Podczas prezentacji kandydatów do organizacji EXPO w 2010, która odbyła się kilka tygodniu temu w Paryżu, nasi konkurenci chwalili się doskonałymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. My obecnie na pewno nie mamy powodów do radości. Jak się jeździ po Wrocławiu, wiedzą miejscowi i turyści. Niektórzy z naszych konkurentów do EXPO mają nawet metro. Jak mówią tropiciele historycznych tajemnic, we Wrocławiu ono też jest.

Byłem blisko - W latach 60 -tych podczas praktyk studenckich burzyłem dworzec kolejowy tuż za wrocławską telewizją - wspomina Marek Łaciak, właściciel agencji artystycznej. - Wtedy nawet nie myślałem, że byłem blisko metra. O tym, że takowe we Wrocławiu istniało, dowiedział się kilkanaście lat później. - Pracowałem wtedy w telewizji i przygotowywaliśmy program „Kim jesteś kapitanie Klose?”. - Podczas jednej z wielu rozmów nasz bohater nagle wygadał się, że przeszedł kiedyś tunelem podziemnym z Krzyków do centrum miasta. O Herbercie Klose było głośno w latach 60. Media zaczęły przypominać losy tego niemieckiego oficera, który twierdził, że zna miejsce ukrycia skarbów wywiezionych ze stolicy Dolnego Śląska. Nikomu jednak nie wyznał swoich tajemnic.

Nikt nie widział Wokół metra pełno jest zagadek. Nikt nie chce się przyznać, że je widział. Jednak po godzinach rozmów Łaciak wyznaje: -Byłem tam. - Dawno temu z latarką zszedłem do tunelu - kontynuuje. - Mało widziałem. Jakieś kafelki, tory, schody. Gdy próbujemy się dowiedzieć, gdzie to było, zapada milczenie. Po różnych wykrętnych odpowiedziach domyślamy się, że to działo się gdzieś w rejonie wrocławskiego Dworca Głównego. - Widziałem zdjęcia z tunelu znajdującego się pod ulicą Powstańców Śląskich, w okolicach hotelu „Wrocław” - powiedział nam inny wrocławski biznesmen, który nie godzi się na ujawnienie nazwiska. - Miałem przed oczami wnętrze metra. Nawet wiem, jak do niego wejść. Zaprzecza jednak, że sam jest autorem wspomnianych fotografii. A wiadomo, że od lat interesuje się tajemnicami ukrytymi pod ziemią.

Te same kafelki - Później zacząłem jeździć do Hamburga i Berlina. Często w tych miastach poruszałem się metrem - mówi dalej Łaciak. - Nagle odniosłem wrażenie, że ja gdzieś to wszystko widziałem. Kafelki, schody, lampy w tunelu. Potem spotkałem dwóch Niemców. Zarówno ten z Wiesbaden, jak i ten z Goerlitz twierdzili, że budowali metro we Wrocławiu! Więcej szczegółów nie udało mi się od nich wyciągnąć. Do tego doszły zeznania kilku kolejarzy, którzy zaraz po wojnie pracowali na wrocławskim dworcu. Też wspominali o podziemnych tunelach. Takich relacji obaj nasi rozmówcy słyszeli więcej. Nikt im jednak nie chciał zdradzić dokładnych informacji . Ustalili tylko kilka faktów. Rada Miejska Wrocławia w 1934 r. uchwaliło plan budowy metra. Wiadomo, że w czasie wojny liczne transporty z rannymi żołnierzami zjeżdżały gdzieś pod ziemię. Na podstawie relacji zbieranych przez lata wrocławscy poszukiwacze metra wykreślili prawdopodobną trasę przebiegu kolei podziemnej. Według tego planu były dwie linie. Jedna łączyła północne peryferia Wrocławia z południowymi granicami miasta. Druga biegła ze wschodu na zachód. Nikt jednak tych tras nie sprawdził. Tak bynajmniej twierdzą ludzie, którzy od lat szukają wrocławskiego metra. Naukowcy nie wierzą, że taka kolej istnieje.

Tylko plany - W swojej monografii o Rynku pisałem o zamiarach budowania metra w dawnych latach - usłyszeliśmy od profesora Olgierda Czernera, architekta i długoletniego konserwatora zabytków. - Miało ono połączyć Dworzec Główny z Nadodrze i Świebodzkim. Centrala tej kolei miała być w narożniku placu Solnego. Wszystko to pozostało w sferze planów. Nic nie wiem o żadnych realizacjach. - Więc wszyscy ludzie, których zeznań wysłuchaliśmy, kłamali? - dziwią się tropiciele tajemnic Wrocławia. Dlaczego wciąż nie możemy poznać tajemnic Wrocławia? O co tu chodzi?

[/quote]
Avatar użytkownika
AndrzejH
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz lis 23, 2006 3:38 pm
Lokalizacja: KRK

Postprzez WSW » Pn gru 04, 2006 4:33 pm

echosonda do badan geologicznych i do roboty ;>

ciekawy komentarz pod artykułem:

Metra we Wrocławiu nie ma i nie było. Istnieje za to tunel (transportowy?), który Niemcy zbudowali w latach 1937-44 a biegnie on od jednostki wojskowej na Ołtaszynie do Dworca GłÓwnego PKP. Trasa przebiega pod m.in terenem budowanej obecnie nowej Akademii Medycznej a dokładniej mówiąc to tunel ten biegnie pod terenami tzw: klinu napowietrzajacego Wrocław od południa 9na mapie jest to ten teren we Wrocławiu (niezabudowany), który ciągnie się od Dworca PKP aż do JW na Oltaszynie. Podobny tunel Niemcy chcieli wybudować pod ul Powst Śl od skrzyż ze Świdnicką aż do JW na Zwycięskiej ale już nie zdążyli. . . wybudowali tylko krótki odcinek, który nadal istnieje pod ziemią od mniej więcej skrzyż ze Swobodną do okolic Poltegoru. Jest to bardzo wąski tunel i jest to bardziej tzw tunel ewakuacyjny niż transportowy (mała średnica przekroju). . . Ten pierwszy tunel o którym wspomniałem, jest bardzo zniszczony i niebezpieczny (częściowo zaminowany minami "porcelankami" /kto się zna na minach, ten wie, że takie miny są niebezpieczne przez bardzo wiele lat.../ I to byłoby na tyle...więcej napisze może kiedyś przy okazji. W kazdym bądż razie na pewno nie jest to tunel metra. Nie polecam też ew "domorosłym" poszukiwaczom tajemnic zwiedzać tego tunelu (jeżeli kiedyś przypadkowo by do niego trafili). Po prostu można zostać w nim na wieki wieków.
WSW
Znawca
Znawca
 
Posty: 160
Dołączył(a): Wt paź 04, 2005 12:08 am


Powrót do Świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron