Czym jezdziłeś?

Jeżeli oprócz "naszego" Metra insteresujesz się kolejami podziemnymi w innych krajach i na innych kontynentach, zapraszam do dyskusji na tym forum.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Postprzez diego » Wt wrz 28, 2004 4:55 pm

w budapeszcie owa kolejka podmiejska to HEV cos na kształt wawskiej WKD tyle że na kilku (5 liniach)
Głowa do góry! Jutro będzie lepiej.
diego
Donator
Donator

Postprzez Racławicki » Wt wrz 28, 2004 9:51 pm

Ja jeździłem:
Praga - głębokie metro = dłuuugo sie jedzie schodami ruchomymi żeby sie dostać na stacje ale samo metro jest "poręczne" - a te siemensy są fajniutkie:)
Wiedeń - świetna jest linia okrężna (U2 + fragment U4 tak mi sie zdaje?) i układ linii w ścisłym centrum okrężna i przecięcie linii U3 i U1 (stacja Stephansplatz) - proste a SUPER funkcjonalne! :brawo: ale in minus są odległości między stacjami czasem jakieś 300 m - wydaje mi sie że najbliżej siebie są stacje na U6 inne linie są lepiej pomyślane. Czemu nie ma linii nr 5? Niech ktoś mi powie bo nie wiem...
Ateny -rozbudowywane (ale może teraz już zbudowali:)) ale jakieś takie dziwne moim zdaniem kiepsko rozplanowane... ale nie jeździłem nim za dużo...
"Rozpoczęta również będzie inwestycja podstawowa dla Warszawy: budowa metra (...) pierwsza północna gałąź połączy dzielnice północne ze Śródmieściem od Bielan do Dw. Głównego pod ciągiem ul. Marszałkowskiej"
B. Bierut "6-letni plan odbudowy Warszawy"
Racławicki
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez diego » Wt wrz 28, 2004 10:55 pm

U5 w Wiedniu jesze po prostu nie powstała (i niestety prawdopodobnie nie powstanie nigdy) choć to tez nie jest prawda. obecna U2 to tak naprawdę forma przejściowa - prowizoryczne rozwiązanie do czasu zbudowania obu linii U2 i U5.
pierwotnie U2 to odcinek od Karlsplatz do Rathaus i dalejj na północ zaś od Schottentor do Schotenring i dalej na zachód i na wschód to U5.
obecnie rozbudowuje sie U2 na wschód a zatem tam, gdzie miała przebiegać U5.
teraz istnieją plany budowy U5 z pólnocnego zachodu w okolice dworca południowego ale nie wiadomo czy dojdzie to do skutku. losy U2 i U5 opisuje Horst Pillinger na swej stronie: http://homepage.univie.ac.at/horst.pril ... s-u5.shtml
diego
Donator
Donator

Postprzez Racławicki » Śr wrz 29, 2004 11:43 am

Diego dzięki za naprawde błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź! :D
Z innych ciekawych środków transportu którymi jeżdziłem przypomniały mi się trolejbusy w litewskim Kownie one chyba mają ze 50 lat!! Dziury w ścianach, drzwi otwierane "z kopa" i poklejone taśmą klejącą szyby - zgroza ale pewnie od tej pory (byłem tam 4 lata temu) coś się zmieniło...
Podobne wrażenia do litewskich trolejbusów mieliśmy w Warszawie w prywatnej linii dojeżdzającej do supermarketu Geant, popularnie nazywanej przez tubylców "żantobusami". Były to wehikuły które pierwotnie zostały dosłownie zajeżdzone w Szwecji i Niemczech, a potem trafiły do Polski (zwykle ze starymi szwedzkimi i niemieckimi napisami:D). Jazda takim pojazdem zawsze była pajonująca - ciągłe awarie, niedziałające użądzenia - okna, dzwi, szyberdachy ogrzewanie itd... Niestety :D ostatnio wymieniono je na nowe ...
PS. Przepraszam za włączenie do wątku o publicznym transporcie czegoś tak błahego jak prywatny autobus do supermarketu ale to także środek transportu i do tego jaki ekstremalny:D
"Rozpoczęta również będzie inwestycja podstawowa dla Warszawy: budowa metra (...) pierwsza północna gałąź połączy dzielnice północne ze Śródmieściem od Bielan do Dw. Głównego pod ciągiem ul. Marszałkowskiej"
B. Bierut "6-letni plan odbudowy Warszawy"
Racławicki
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez AGC » Śr wrz 29, 2004 2:36 pm

aha - co do Budapesztu, moja negatywna ocene tamtego metra niweluje (in plus) ta zabytkowa linia - Metropolitan czy cos takiego. Plyciutka - kojarzy mi sie z niektorymi liniami w Berlinie (chyba pod Friedrichstrasse); malutkie, ladne stacje i fajniutkie pociagi.
Kurcze, jak sie tam jest, to jest sie pod wrazeniem, ze to pierwsze metro na kontynencie..
AGC

Postprzez diego » Śr wrz 29, 2004 5:08 pm

bo to pierwsze na konrynencie w rzeczywistosci metro, a drugie na swiecie
diego
Donator
Donator

Postprzez MeWa » Śr wrz 29, 2004 7:00 pm

Pierwszy wiadomo - Lodnyn :)
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez Nowy » So paź 16, 2004 2:29 pm

No dobra wiec zaczynamy: Pierwsze oczywiscie M warszawskie potem St Petersburg, Helsinki, Moskwa, Niżny Nowogród, Mińsk, Kijów, Charków, Praga Budapeszt, Bukareszt, Miami, Los Angeles, Londyn, Mediolan, Rzym, Neapol no i ostatnio Pekin, Szanghaj, Kanton i Hong Kong za najlepsze pod względem klimatu uważam systemy rosyjskie a za egzotyke podziwiam Honk Kong i Szanghaj.
Aha całkiem bym zapomniał o gdańskiej SKM no 1
Nowy

Postprzez Andrzej » Pt lut 04, 2005 3:04 pm

Moja lista: Praga, Wiedeń, Mediolan, Warszawa, Moskwa, Nowosybirsk, Kijów, Charków, Dniepropietrowsk.
Najlwiększe wrażenie moim zdaniem robi metro w Moskwie i to przede wszystkim ze wzgledu na nie wyobrazalne wrecz tlumy ludzi. Na glownych liniach w gozinach szczytu pociagu jezdza co 30-40 sek. a i tak czasami mozna nie wsiasc... Slyszalem ze metro moskiewskie jest najszybsze w Europie. Pociagi jezdza z predkoscia 90km/h i wiecej. Robi to wrazenie. Z innych miast na wschodzie wyroznilbym takze Kijow, podobnie jak Moskwie stacje metra w formie podziemnych pałacy - i tu chcialbym nominowac stacje metra Złote Wrota w Kijowie jako najpiekniejsza stacje metra. Ma ktoś kontrpropozycje ????????????
Andrzej

Postprzez aessar » Śr kwi 06, 2005 1:33 pm

Andrzej napisał(a):[...]i tu chcialbym nominowac stacje metra Złote Wrota w Kijowie jako najpiekniejsza stacje metra. Ma ktoś kontrpropozycje ????????????

Zapodaj fote :P To będziemy wiedzieli, do czego się odwoływać :P
aessar
Znawca
Znawca

Postprzez aessar » Śr kwi 06, 2005 1:37 pm

A propo metra w róznych krajach:

wyjścia w Sofii są wersją "OEM" wyjść warszawskich :)
Obrazek
aessar
Znawca
Znawca

Postprzez MeWa » Cz kwi 07, 2005 7:37 pm

w tym samym okresie były budowane. Nawet zastanawiano się nad wypożyczeniem pociągów z Sofii.
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez bazylM » So maja 28, 2005 3:07 pm

Ja jechałem metrem w wielu miastach, m.in. w Londynie, kolejką w Sydney, lecz w pamięć najbardziej zapadł mi przejazd metrem w Neapolu. Tam są 2 linie metra. Usiadłem na peronie,... i troszkę się zdziwiłem, bo nie było 3. toru. W osłupienie natomiast wprawiło mnie, gdy przejechał tranzytem pociąg szybkobieżny Neapol - Mediolan... Potem podjechał pociąg metra, który był zwykłym pociągiem, jednak miał nieco przerobione wagony w środku. Beznadziejne rozwiązanie, bo rozpędzał się ze 3 minuty... :)
"Przed dwudziestką myśli się tylko o kochaniu, potem kocha się myśleć." - Albert Einstein
bazylM
Początkujący
Początkujący

Postprzez diego » Pn maja 30, 2005 5:39 pm

w neapolu jechales tzw. "metropolitana farroviaria" czyli metrem kolejowym tzn. normalne pociagi podmiejskie z duza czestotliwoscia. w mediolanie odpowdiada temu Passante i linie S a we francji odpowiednikiem byloby RER.
diego
Donator
Donator

Postprzez baran92 » Śr lip 27, 2005 1:39 am

ja nie mam się czym chwalić jechałem metrem w wawie
w pradze(linia b kierunek cerny most)metrem w madrycie
oraz autobusami w madrycie, no i autokarem po autostradzie niemieckiej(fajnie jak koleś autobusem grzał chyba 160 i wrzyscy na niego trombili)
no i nie zapomnijmy o kolejce na góbałówke i kasprowy wirch(starymi wagonikami, fajnie jak dzieciaki wychylały się za okienko..hehe)
oraz o autobusie RMF w Polanicy(też fajnie)
ale najlepiej jechało mi się rykszą po starym mieście(fajnie "operator" tego właśnie pojazdu sapał mi na szyje....hehehe)
baran92
Nowicjusz
Nowicjusz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świat