Berlinskie metro

Jeżeli oprócz "naszego" Metra insteresujesz się kolejami podziemnymi w innych krajach i na innych kontynentach, zapraszam do dyskusji na tym forum.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Berlinskie metro

Postprzez chruscik » Pt lip 22, 2005 2:49 pm

Chcialbym podzielic sie z wami, moimi doswiadczeniami zwiazanymi z komunikacja miejska berlina --> glownie metra

Moze zaczne pokolei od: Metra, Autobanow i Tramwajow.

Metro

krotko mowiac stare i brzydkie ( stacje ) tabor calkiem niezly

W Berlinie wyruzniamy 2 rodzaje metra:

Uban - zalozenia jezdzi nad ziemia choc czasem schodzi pod ziemie, glownie stary tabor, raz zdarzylo mi sie jechac nowym ( byl to jeden wagon podzialony na kilkadziesiad czesci ( niewiedzialem jak to nazwac :P ) z bardzo dobrym przyspieszeniem, ostetyczne wnetrze, stare wagony podobne sa do tych co jezdzily ( byc moze nadal nie wiem... ) co w londynie ( przynajmniej tak mi sie wydaje ), wagoniki pomalowane na kolor zolty, 7 tras

Sban - podziemna kolejka, czasem wyjezdza na powierzchnie, nowy tabor, niezdarzylo mi sie nawet zobaczyc jakiegos starogo skladu, wiec podejrzewam ze przewarza tam glownie nowy tabor, ladne wagoniki, dobre przyskieszenie, ok 30 tras

Ogólnie - metro jest na cale miasto, lecz moim zdanie stacje sa za czesto, jeszcz e zdazyla mi sie nie mila sytlacla mianowicie ukradli mi kamere i aparat prawdopodobnie na ruchomych schodach opcieli mi pasek od torby... wiec trzeba uwazac... druga sprawa to ze stalem na stacji i nagle z sygnalizator zaczol sie palic ... :) wszyscy zaczeli uciekac, smiesznie to wygladalo :)

Autobusy - głownie pietrowe :), jedza co chwile zazwyczaj sa puste... tylko linia 100 ( turystyczna ) jedzi co 10 min i jest pelna. 2 razy spotkalem nowa solarke U18 3 generacji ( takie wlasnie kupilismy (80 sztuk)) ale nie mialem okazji sie przejechac ... :(, tabor nowy i estetyczny

Tramwaje - wiele o nich nie powiem bo jak wiecie nie zabardzo sie na nich znam ... ale sa nowe i ladne, i duzo dluzsze od naszych, zdaza sie ze 2 razy dluzsze niz nasze !!!

ogolem bardzo dobra komunikacja :) !!!, zaciakwily mnie jesczze wyswietlacze3 na przystankach tramwajow, z informacja za ile bedzie tramwaj :)

CHETNIE SIE WYMIENIE: 1 DNIOWY BILET Z BERLINA --> NA JAKIS LADNY ZAGRANICZNY ( MOGE SIE WYMIENIC 2 SZUKAMI)
Obrazek
"Podwojny wiotki, prawie jak murzynski"

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez siema » Pt lip 22, 2005 8:37 pm

No, bardzo ciekawa relacja :)
Mała uwaga tylko: tam jest Ubahn (nie Uban) i Sbahn (nie Sban). Od słowa bahn - kolej, i dalej U - że podziemna (unter - pod), oraz S - że szybka (schnell - szybko) :oczko:
siema
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » Pt lip 22, 2005 10:14 pm

:) :) :)
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » So lip 23, 2005 10:58 am

Tak dokładniej, S pochodzi od "miejski", nie od "szybki", bo S-Bahn to Stadtschnellbahn. S-Bahn ma jedną trasę tunelową w centrum Berlina, U-Bahn zaś 14% szlaku na powierzchni, a pozostałe w tunelu (łącznei 9 linii). Stacje U-Bahnu są moim zdaniem architektonicznie bardzo udane i ciekawe, w szczególności zachodniej części U5 i centralnym odcinku U8. Południowa końcówka U7 też jest niezła.

A czemu o Autobahnach nic nie napisałeś, choć się deklarowałeś? To ja napiszę. Centralne dzielnice Berlina otacza takim rogalikiem od zachodu autostrada miejska (po 4 pasy ruchu w każdą stronę), a od niej dwa łączniki prowadzą na kierunek Lipska i Hamburga. Poza tym jest jeszcze trochę krótkich "wypustek". Niestety, prędkość jest najczęściej ograniczona do 80 km/h.
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » So lip 23, 2005 11:03 pm

hmmm nie za bardzo mialem co :) bo tylko jezdzilem metrem

A NA STACJI NA ULICY WARSZAWSKIEJ MOIM ZDANIEM PRZECINA SIE NAJWIECEJ LINII PODAJZE 7-9 :D
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » So lip 23, 2005 11:14 pm

Na Warschauer Straße aż tak dużo linii nie ma. Jeden U-Bahn (U1) i kilka linii S-Bahnu, ale S-Bahn to SKM jest i wszystkie jeżdżą po tych samych torach. Na pewno największym węzłem jest Alexanderplatz - tam są 3 linie U-Bahnu i te same S-Bahny, które przez Warschauer Straße (tradycyjna nazwa: Warschauer Brücke) jeżdżą.

A co do tramwajów - pewnie zauważyłeś, że po wschodniej stronie ich pełno, a jak przejść linię dawnego muru, to zero Straßenbahnów. Otóż w Zachodnim Berlinie tramwaje w 1967 całkowicie zlikwidowano, zastępując autobusami i częściowo metrem. A autobusy nie są wcale w większości piętrowe (może jedna trzecia) - ale w centrum najwięcej takich można zauważyć.
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » Wt lip 26, 2005 9:05 pm

zeczywiscie, troche tramwajow w wschodnim widzialem i na aleksander platz, ja przynajmniej widzialem glownie pietrusy !!! PROSBA DO BERLINA POCO WAM TYLE AUTOBANOW !!! DAJCIE NAM PARE !!!

a Ty mieszkasz w berlinie ???
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » Wt lip 26, 2005 9:08 pm

Nie, gdzie indziej w Niemczech, ale w stolycy często bywam.

Rozumiem, że Autobahny to dla Ciebie znaczy autobusy? :oczko:
Otóż muszę Cię rozczarować, Autobahn to autostrada jest po prostu.
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » Wt lip 26, 2005 10:11 pm

wiem wiem :)

ale jakos tak sie przyzwyczilem :P :)
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez kacwro » N sie 14, 2005 7:00 pm

dużo bym dał za zwiedzanie metra Berlińskiego :(
kacwro
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » N sie 14, 2005 7:12 pm

tak naprawde to stacje nie powalaja na nogi ( bo sa stare ) niesety zadnej nowej nie widzialem wiec nic o nich nie powiem
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez Krzysztof Szymanik » Pn sie 15, 2005 1:10 am

Widzę, że sporo się w tym Berlinie zmieniło przez ostatnie 9 lat. Jak ja tam byłem w 1996 roku, to jechałem pociągiem S-bahn z 1928 r. (chyba najstarszy EZT, jakim w życiu jechałem, w Polsce ten typ jeździł od 1952 roku na SKM jako EW90 - dar od Berlina dla odbudowującej się Polski: http://www.fuw.edu.pl/~michalj/kolej/ko ... 30832.html , http://www.kolej.pl/~jareks/pekape/htmls/ew90.htm ), natomiast jak jeździłem metrem berlińskim, to najczęściej wsiadałem do starych pociągów z lat 50. lub 60. (żółte). :oczko: Od czasu do czasu na torach S-bahn pojawiały się jakieś nowoczesne składy. Wyglądały one dziwnie, bo nie wszystkim wówczas nadano barwy zakładowe, więc widywało się je w kolorze lilaróż metalic. :???:
Ostatnio edytowano Pn sie 15, 2005 1:11 pm przez Krzysztof Szymanik, łącznie edytowano 3 razy
Krzysztof Szymanik
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » Pn sie 15, 2005 11:10 am

Krzysztof Szymanik napisał(a):Widzę, że sporo się w tym Berlinie zmieniło przez ostatnie 9 lat. Jak ja tam byłem w 1996 roku, to jechałem pociągiem S-bahn z 1928 r. (chyba najstarszy EZT, jakim w życiu jechałem, w Polsce ten typ jeździł od 1952 roku na SKM jako EW90 - dar od Berlina dla odbudowującej się Polski:

... a właściwie "dar" Rosjan, którzy zabrali je jako reparacje wojenne, a potem przekazali Polsce jako część rekompesaty za "mienie pozostawione na wschodzie".
Krzysztof Szymanik napisał(a):, natomiast jak jeździłem metrem berlińskim, to najczęściej wsiadałem do starych pociągów z lat 50. lub 60. (żółte). :oczko: Od czasu do czasu na torach metra pojawiały się jakieś nowoczesne składyi. Wyglądały one dziwnie, bo nie wszystkim wówczas nadano barwy zakładowe, więc widywało się pociągi metra w kolorze lilaróż metalic. :???:

Na małym profilu ciągle jeżdżą wagony z lat 60., ale gruntownie odnowione, a na duzym profilu najstarszy wagon pochodzi z 1974. Lilaróż metallic to natomiast nie U-Bahn, lecz skład S-Bahn nr 480-001, który obecnie jest standardowo malowany w kolorach musztarda+ketchup. Nowe składy metra są zaś nadal żółte, jeden taki typu H pojawia się jako mój avatar.

chruscik napisał(a):tak naprawde to stacje nie powalaja na nogi ( bo sa stare ) niesety zadnej nowej nie widzialem wiec nic o nich nie powiem

Nowe stacje to na linii U8 najbardziej skrajna na południe - "Hermannstraße", na linii U2 - najbardziej skrajna na północ - "Pankow" oraz położona w centrum "Mendelsohn-Bartholdy-Park".
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez chruscik » Pn sie 15, 2005 10:18 pm

iktoto napisał(a):Na małym profilu ciągle jeżdżą wagony z lat 60., ale gruntownie odnowione, a na duzym profilu najstarszy wagon pochodzi z 1974. Lilaróż metallic to natomiast nie U-Bahn, lecz skład S-Bahn nr 480-001, który obecnie jest standardowo malowany w kolorach musztarda+ketchup.

:D :D :D
Obrazek

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » Pn sie 15, 2005 10:30 pm

Kolorystyka "Senf und Ketchup" to to:
Obrazek

A to nazywają puszką coli:
Obrazek

A lilaróż to chyba o ten skład chodziło. W tej chwili wyglada tak, jak na pierwszej fotce :(
Obrazek
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Następna strona

Powrót do Świat