Metro już nie marnuje czasu na stacjach

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Metro już nie marnuje czasu na stacjach

Postprzez Czarek » Wt sty 26, 2010 11:43 pm

Witam,

Czy Waszym zdaniem, przejazd metrem w ostatnim czasie uległ skróceniu, wydłużeniu czy też nie zmienił się? Ostatnio jeżdżę na bardzo krótkich trasach, nie mogę sam nic na ten temat powiedzieć.

Oficjalny raport Metra Warszawskiego: http://metro.waw.pl/grafika/analiza.pdf
Artykuł na stronie metro.civ.pl: http://metro.civ.pl/index.php?subaction=showfull&id=1264174643&archive=&start_from=&ucat=1&strona=

Pozdrawiam,
Czarek
Czarek
Znawca
Znawca

Re: Metro już nie marnuje czasu na stacjach

Postprzez Piwoslaw » Śr sty 27, 2010 10:34 am

Z informacji wynika, że czas postoju skrócił się tylko w listopadzie i grudniu. To chyba za mało by mówić o trwałej tendencji. Niemniej, może pasażerowie nauczyli się korzystać z podziemnej kolejki w sposób bardziej wydajny? Wg mnie najgorszym grzechem pasażerów jest blokowanie drzwi przez próbujących wsiąść. Utrudniają wysiadanie pasażerom znajdującym się w wagonie i jednocześnie pchają się do środka (bezskutecznie, ale mimo to często agresywnie) jakby pociąg miał odjechać bez nich. A wystarczy stanąć obok drzwi. To takie proste. Niemniej, gorsi od metrowiczów są pasażerowie pociągów podmiejskich - na Śródmieściu widziałem już przepychanki i wyzwiska!

Kolejny wniosek z danych zawartych w raporcie MW: Skoro największe opóźnienia występują w porannym szczycie w kierunku Kabat, to oznacza że najwięcej osób próbuje wsiąść/wysiąść na odcinku Słodowiec-Ratusz. To kolejny argument za budową zaległej stacji Muranów - odciąży Ratusz i Dworzec Gdański.
"Pociąg do Tłuszcza, przez Mielonkę, Wołowin..."
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Czarek » Śr sty 27, 2010 11:18 am

Zastanawia mnie kwestia nauki korzystania z metra. W to, że w tak szybkim czasie tysiące ludzi nauczyło się wchodzić i wychodzić, uznaję za wątpliwe. Chociaż z drugiej strony sam wyciągnąłem wnioski. Problemy na odcinku północnym mogą być związane ze "świeżością" metra w tamtych rejonach. Ludzie, przyzwyczajeni dotąd do rzadkich tramwajów i autobusów, wsiadają na siłę do metra. A nóż następne utknie w korku i przyjedzie za 30 minut. To tylko moja teoria, nie sprawdzona i nie potwierdzona.

Odnośnie stacji Śródmieście, rzeczywiście z pociągu nie da się wysiąść. Gdyby nie napierający tłum z tyłu, wypadłoby poczekać aż się zrobi miejsce. Pozdrawiam.
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez peterpz » Pt sty 29, 2010 10:32 am

Pierwsze słyszę o stacji Śródmieście. Ostatnio zmieniłem odcinek jazdy z południowego na północny i jest znacznie gorzej. Dwa dni temu o 8:30, czyli w jeszcze wielkim szczycie przyjechał ruski złom z odstępem 3:30 (Ratusz Arsenał). Myślę: "pewnie jest już efekt lawinowy i za nim w niewielkim odstępie jest następny, luźniejszy pociąg. Poczekam." Po napakowaniu ludzi jak puszki sardynek i postoju na stacji ponad minutę (!!!) wreszcie odjechał. Patrzę na monitor, a tam: 4 min. Noż rrrrr.

Moim zdaniem problem może być jeszcze w tym, że te 5 dodatkowych składów nie starcza w szczycie. Kiedyś, jeszcze niedawno w sumie, mieliśmy wahadło na Marymoncie i normalne kursy do Pl Wilsona. I wtedy nie było takich problemów. Teraz mamy 5 stacji więcej ale pociągi kursują w obie strony (przejazd między stacjami z postojami to ponad 3 min -> co w szczycie teoretycznie mówi, że powinniśmy dokupić 10 nowych pociągów!). Dlatego uważam, że w pewnych miejscach maszyniści nie są w stanie utrzymywać odległości 2:30 w szczycie i że nie jest to w 100% wina pasażerów. Trudno kazać komuś wskakiwać do pociągu z prędkością światła, skoro ten jest już napchany po brzegi...
Adorator pociągów Alstom :)
peterpz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Czarek » Pt sty 29, 2010 10:48 am

peterpz napisał(a):Pierwsze słyszę o stacji Śródmieście. [...] przejazd między stacjami z postojami to ponad 3 min

"Warszawa Śródmieście - podziemny dworzec kolejowy w Warszawie znajdujący się na warszawskiej linii średnicowej, w miejscu reprezentacyjnego (rzeźby, salony dla VIP-ów) Dworca Głównego (nie mylić z obecnym Muzeum Kolejnictwa przy placu Zawiszy) istniejącego do 1944 roku. Jeszcze wcześniej w tym miejscu - czyli w północno-zachodnim narożniku ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich - znajdował się Dworzec Wiedeński." (wikipedia.pl)

Kiedyś często jeździłem pomiędzy Stacją Centrum, a Wilanowską. Czas przejazdu wynosił ok 10 minut. Czasem 9, czasem 11. Czas sprawdzałem regularnie, z uwagi na odjeżdżające pociągi ze Śródmieścia (PKP Warszawa Śródmieście). Czyli czas przejazdu pomiędzy stacjami najczęściej wynosił 2 minuty. Skoro teraz, jak twierdzisz 3, to znaczy, że coś się wydłużyło o 50%.

Ostatnio jeżdżę zdecydowanie rzadziej i to na odcinku Centrum - Pole Mokotowskie. Pomiarów nie dokonuję - pociągi mam często...

Pozdrawiam :)
C.
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez peterpz » Pt sty 29, 2010 4:03 pm

Czarek napisał(a):Czyli czas przejazdu pomiędzy stacjami najczęściej wynosił 2 minuty. Skoro teraz, jak twierdzisz 3, to znaczy, że coś się wydłużyło o 50%.

Miałem na myśli czas wraz z postojami, no może źle powiedziałem i wynosi on dwie minuty, jednak obliczenie 10 pociągów było oparte właśnie na czasie 2 minut (2minuty - 1 pociąg,5 stacji w obie strony to 10 x tyle -> 10 pociągów).
Adorator pociągów Alstom :)
peterpz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Czarek » So sty 30, 2010 10:36 am

To ja nieprecyzyjnie napisałem. Z Wilanowskiej do Centrum jeździłem 10 minut. Czyli razem z postojami wyszło mi tyle. Wczoraj jechałem koło 21:30 z Służewia do Centrum. Miałem wrażenie, że pociąg jechał szybciej niż zwykle. Ale to było czysto subiektywne wrażenie, nie poparte pomiarami.
Czarek
Znawca
Znawca

Powrót do O metrze