Dworzec Gdański

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Postprzez MeWa » Cz lis 06, 2003 10:05 pm

ot kolego - uwaga na przyszłość. Metro nie ma liczby mnogiej - dlatego samo "metra" jest niepoprawne, zaś "sieci metra" jest jak najbardziej poprawne.
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez aessar » Pt lis 07, 2003 2:39 am

Niech mnie kule biją - rzeczywiście :mur:
W dodatku chodzę do humanistycznej klasy :D (nie wiem jakim cudem :P )

A wracąjąc do tematu, to jestem ciekawy co nam projektanci zaproponują odnśnie nastepnych stacji, m.in. Placu Wilsona.
aessar
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » Pt lis 07, 2003 2:42 am

Plac Wilsona projektuje o ile się nie mylę pan Chołdzyński.
Znamy go m.in. z gmachu Giełdy (wraz z St. Fischerem).
Pewnie będą podobne "narośla".
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez Gość » Pt lis 07, 2003 9:37 pm

ano przespaliście panowie - projekty byy już publikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, więc już nie powinno być żadnego zaskoczenia!!
Gość

Postprzez Banan » So lis 08, 2003 6:51 pm

Projekty projektami.Juz je widzielismy
Banan

Postprzez diego » Cz lis 13, 2003 8:33 pm

co do liczby mnogiej od slowa 'metro' to co powiecie na 'metra świata' (tytuł książki) - inaczej nie da sie tego powiedzieć, a poza tym dopoki w Polsce nie bylo metra to slowo to nie potrzebowalo l.mn. ale odkad jest a Polacy czesciej jezdza za granice i jezdza tez metrem pojawia sie liczba mnoga rowniez czesciej, jezyk zyje, rozwija sie, wiec nie ma co sie tym tak martwic, zacznijcie sami uzywac l.mn., a po jakims czasie nie bedzie to was tak razilo. spojrzcie na poniższe zdanie, wcale nie brzemi tak zle:
"...jezdzilem metrem w Berlinie, w Moskwie, w Paryzu i wielu innych miastach. Znam chyba wszystkie metra w Europie"
Głowa do góry! Jutro będzie lepiej.
diego
Donator
Donator

Postprzez MeWa » Cz lis 13, 2003 9:12 pm

brzmi źle - zerknij sobie do słownika poprawnej polszczyzny. Co za problem użyć sieci metra, bo metra świata głupio brzmi.
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez diego » Pt lis 14, 2003 10:03 pm

nie przeczytales uwaznie mojej wypowiedzi: JĘZYK ŻYJE, a znaczy to ze sie zmienia wraz ze zmianą rzeczywistości, którą opisuje, z ludźmi, którzy go używają. gdyby tak nie było, do dziś posługiwalibysmy sie pomrukami i krzykami jak ma to miejsce u naczelnych. ponadto są teorie lingwistyczne, w/g których język rozwija sie właśnie dzięki błędom językowym, bo tak określa się każde odstępsto od reguł, które z czasem wchodzą do kanonu i są uznawane za poprawne. a jesli mielibyśmy posługiwać sie tylko i wyłącznie materiałem leksykalnym zawartym w Słowniku Poprawnej Polszczyzny, to niestety nie istnieje coś takiego jak internet, banner, post, e-mail (a propo e-maila - ostatnio ludzie spolszczają nawet pisownie tego wyrazu i odrzucają początkowe "e" - to też błąd???? pewnie, bo w wymienionym powyżej Slowniku nie ma takiego hasła - i co z tego. auto też kiedyś nie istniało, ani komputer, ani nawet kawa w języku polskim, a teraz są... a i radio było nieeodmienne, a kto dziś mówi "słucham radio" to dopiero źle brzmi, każdy powie, że słucha "radia" i też nie miało lliczby mnogiej a dziś ma, bo radio to kiedyś sposób przesyłania głosu na odległość za pomocą fal a dziś doszło znaczenie "odbiornik radiowy" to samo z metrem (ojejq odmieniłem wyraz obcy czy to błąd 30 lat temu nikt tego nie robił :D) - kiedyś to rodzaj transportu miejskiego a dziś także konkretny system tego transportu a nawet pojedynczy pociąg obsługujący linię koleji podziemnej - ha kolej też nie miała l. mn. a ma) jeszcze raz: JĘZYK ŻYJE, ROZWIJA SIĘ I ZMIENIA KAŻDEGO DNIA, DOCHODZĄ NOWE ZNACZENIA, NOWE WYRAZY, NOWE FORMY I GRAMATYKA TEŻ SIĘ ZMIENIA, CHOĆ TEGO NIE WIDAĆ, ALE TAK WŁAŚNIE JEST. i co ty na to? może nie wszystko każdemu brzmi ale nikt nie zna języka w 100% więc nie ma co sie martwić. 'trzym się i narqa'
diego
Donator
Donator

Postprzez MeWa » Pt lis 14, 2003 11:38 pm

żadna gazeta ci nie zamieści metra, zaś jak tak napiszesz na gr dyskusyjnej to zostaniesz zjechany. Poza tym mało osób używa tego słowa w l. m. - więc nie porównój do radia. A sam wyraz metro możesz odmieniać przez przypadki w l.p., ale nie w l.m.. A to, że nie masz e-mail'a w słowniku, to znaczy, że masz nieaktualny i badziewny słownik, bo w moim jest, tak samo, jak wszystkie przekleństwa i wyrazy nie polskojęzyczne, które się u nas przyjęły. Poza tym użycie słowa "metra" w znacz. l.m. koliduje z odmianą słowa metro przez pytanie kogo czego. I nie zgodzę się, że dlatego, że język żyje mamy popełniać błędy z myślą, że może kiedyś to zmienią. Zasady pisowni się nie zmieniły i się posługujemy obowiązującymi zasadami. Niedługo być może dojdzie do tego, że słowa zakończone na "o" będą się odmieniać, jak inne, ale póki co piszemy wg starych zasad.
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez diego » So lis 15, 2003 4:06 pm

ot kolego, uwaga na przyszłość: rzeczowniki nie odmieniają się przez "kogo czego" ale przez przypadki, a w tym konkretnym przykładzie chodzi ci po prostu o dopełniacz liczby pojedynczej. Nie ma też w naszym języku wyrazów zakończonych na "o" to po prostu rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na "-o", ale widze że ukończyłeś studia lingwistyczne i nie powinny być ci obce takie terminy. poza tym owe "wyrazy na o" nie będą odmieniały się kiedyś, bo one robią to już od setek lat: np. drzewo, piwo, dziecko, mydło i tysiące innych rzeczowników rodzaju nijakiego. A, o dziwo . ich liczby mnogie i dopełniacze również niejednokrotnie mają identyczne formy: te drzewa (kto co - mianownik, albo biernik) ale także (tego drzewa - dopełniacz l. poj.) zatem metro lp. i metra l. mn. to żaden dziwoląg, tylko kponsekwencja przynależności tego rzeczownika do konkretnej grupy fleksyjnej wewnatrz polskiego systemu przypadków. ot co. (poczytaj swój "niebadziewny" słownik, może znajdziesz tam na końcu krótki zarys gramatyki polskiej , by nie tylko mówić i pisać po polsku a nie po "polskiemu" ale by też nie udawać mądrali, w dziedzinach, na których nie znasz się zupełnie. (szkoda, że twoje hasełko brzmi tak negatywnie, odnoszę wrażenie, że wszyscy wg ciebie na forum mylą się we wszystkich niemal dziedzinach) :niewolno:
diego
Donator
Donator

Postprzez MeWa » So lis 15, 2003 9:47 pm

Nawet pół intelgentna osoba zrozumiała by, że pytanie "kogo czego" tyczy się przypadków.
diego napisał(a):Nie ma też w naszym języku wyrazów zakończonych na "o" to po prostu rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na "-o",

wiadomość sprzeczna w sobie, bowiem rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na "-o" to jak najbardziej wyrazy. Nie chodziło tutaj oczywiście o wszystkie wyrazy, ale takie, które się NIE ODMIENIAJĄ w pełnym zakresie (Tokio, molo, do niedawna Studio, choć wiele nie odmienia).
Mogę obie przeczytać zasady z gramatyki, ale są pewne wyjątki. Zasady nie są sztywne i nie odnoszą się do wszystkich wyrazów. Poza tym to nie ja udaję mądralę, stwierdziłem, że metro nie ma l.m., co jest jak najbardziej prawdą. Odnośnie mojego hasła, to ono nie wynika z tego, że uważam, że wszyscy się mylą we wszystkich dziedzinach, więc twój strzał jest nie celny.
I dla twojej informacji "NIEBADZIEWNY" piszemy osobno.
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez diego » N lis 16, 2003 2:24 pm

:niewolno: MeWo: 'nie' z przymiotnikami piszemy łącznie, jak podaje 'Słownik ortograficzny języka polskiego' PWN pod redakcją: prof. dra Mieczysława Szymczyka, Warszawa, 1981 (mam nadzieję, że nie jest za stary dla ciebie, bo zasady pisowni łącznej i rozdzielnej nie zmieniły się od lat dla przymiotników, ostatnia zmiana sprzed kilku zaledwie lat dotyczyła jedynie imiesłowów) przykłady ze wspomnianego Słownika: nieamerykański, niecały, niecelowy, niechętny, itd. itd. ...
no ale odeszliśmy chyba od tematu, a jest nim jak mi się zdaje 'ratusz'.

pzdr.
diego
Donator
Donator

Postprzez Gość » N lis 16, 2003 3:13 pm

masz rację - pomyliło mi się z imiesłowami, wszak jest grupa, która sie kończy na (-ny) (-any).
Gość

Postprzez Gość » Pt kwi 16, 2004 10:01 pm

Anonymous napisał(a):ano przespaliście panowie - projekty byy już publikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, więc już nie powinno być żadnego zaskoczenia!!
:lol: W gazecie projekty pokazywali, ale w tak małym formacie, ze zamiast stacji A-18 Plac Wilsona widać bylo tylko rozmazaną smugę w kolorze bladosraczkowatym :-)

[/url][/list][/list][/code][/quote][/u][/i][/b]
Gość

Postprzez MeWa » N kwi 18, 2004 1:44 pm

kilkanaście wizualizacji jest na oficjalnej stronie metra.
MeWa
Big Boss
Big Boss

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do O metrze