MetroProject - schody ruchome

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

MetroProject - schody ruchome

Postprzez MetroProject » Śr mar 01, 2006 11:14 am

Witajcie!

Posiadamy w szkole coś takiego jak przedsiębiorczość. W ramach tego musimy zaliczyć projekt. My na nasz projekt wybraliśmy rozłądowanie 'korków' na schodach ruchomych.

Co to oznacza?

Czasem gdy wysiadacie z metra i się spieszycie, biegniecie po schodach ruchomych. Ale co zrobić jeżeli ludzie zablokują je stając po obu stronach? My chcemy doprowadzić do tego by ludzie nie biegnący stawali z prawej strony zostawiając lewą stronę wolną dla biegnących.

Potrzebuję kilku informacji od was jako użytowników metra i społeczności tego portalu.

Między innymi:

-czy uważacie, że taka inicjatywa ma sens?
-czy macie jakieś pomysły jak ją przeprowadzać by była skuteczna?

Wszelkie uwagi piszcie tutaj bądź na mój adres e-mail: metroproject@o2.pl
MetroProject
Obserwator
Obserwator

Postprzez karot » Śr mar 01, 2006 11:31 am

Najlepszą metodą na nie spóźnianie się do pracy jest odpowiednio wcześnie wyjść z domu. Akcje tego typu prowadzone już były w GW i TVP 3 i nie jest to nowy pomysł tylko plagiat. Z tego typu akcji najbardziej są zadowoleni kieszonkowcy bo to im bardzo ułatwia pracę.
Gdybyś mógłbyś np. na stacji Centrum postać i popatrzeć ile osób wysiada i chce skorzystać ze schodów. Przepuszczanie osób spieszących powodowało by potworną kolejkę pozostałych osób. I jeszcze jedno sprawdzi czy jest to zgodne z przepisami bezpieczeństwa użytkowania schodów ruchomych. Na pozostałych stacjach ten problem nie istnieje bo np. świętokrzyskiej szybciej wchodzi się zwykłymi schodami niż ruchomymi.
karot
Obserwator
Obserwator

Postprzez chruscik » Śr mar 01, 2006 5:10 pm

lewa- idzie prawa-stoi

niestety nadal spora czesc uzytkownikow metra o tym niewie...
Obrazek
"Podwojny wiotki, prawie jak murzynski"
"Podwojny wiotki, prawie jak murzynski"

Linie obsluguje
R-11 Kleszczowa
chruscik
Znawca
Znawca

Postprzez MetroProject » Śr mar 01, 2006 5:15 pm

nie jest to nowy pomysł tylko plagiat

Wiem, że nie wpadliśmy na to pierwsi. Właśnie prowadzimy rozmowy żeby nas o ten plagiat nikt nie posądził.
I jeszcze jedno sprawdzi czy jest to zgodne z przepisami bezpieczeństwa użytkowania schodów ruchomych.

Jeżeli ktoś wie coś o czymś takim (w sensie czy jest to zabronione) to niech tu napisze. My dopiero powoli ten projekt realizujemy więc wolę wiedzieć czy tak można i czy jest to możliwe.

ale Karot napisałeś troszkę nie na temat. Ja tu nie chcę ułatwiać 'nie spóźniania się do pracy' tylko rozładować zbędny tłok na schodach ruchomych.
MetroProject
Obserwator
Obserwator

Postprzez MeWa » Śr mar 01, 2006 10:34 pm

Ależ oczywiscie, to ma sens - to działa wszędzie na świecie, tylko nie u nas :/ Generalnie spóźniliście się o 11 lat od uruchomienia metra...
Ale taka akcja miałaby sens, gdyby np. przeprowadzić szeroką akcję informacyjną w metrze (plakaty i komunikaty) i żeby obsługa bądź policja interweniowała tak jak np. w Londynie, gdy ktoś stałby po niewłaściwej stronie. Oczywiście z Londynu to przychodzą mi na myśl komunikaty BEZPOŚREDNIO w przypadku nieprawidłowego korzystania tj. "Proszę stać po prawej stronie korzystając ze schodów ruchomych, lewa strona służy do wchodzenia". Policja mogłaby interweniować tak jak np. przy przeskakiwaniu przez bramki, ale musiałby znaleźć się odpowiedni zapis w regulaminie ZTM-u.
I ten pomysł to żaden plagiat, a jedynie słuszna chęć uzdrowienia pewnych złych nawyków...

karot napisał(a):I jeszcze jedno sprawdzi czy jest to zgodne z przepisami bezpieczeństwa użytkowania schodów ruchomych
Czemu miałoby być niezgodne? Jest to stosowane na świecie, u nas też było wdrażane z marnym skutkiem - nie ma jednak przepisu zabraniającego takie korzystanie ze schodów. Zresztą u nas i tak schody wolniej jeżdżą niż np. w Pradze, Londynie.

karot napisał(a):Przepuszczanie osób spieszących powodowało by potworną kolejkę pozostałych osób.
Bzdura - pojedź sobie do Londynu, gddzie stacje są o wiele bardziej zapełnione i tam ten ruch płynnie się odbywa. Lewa strona dla wchodzących, prawa dla stojących.

karot napisał(a):Z tego typu akcji najbardziej są zadowoleni kieszonkowcy bo to im bardzo ułatwia pracę.
Tak jakby obecnie nie mieli łatwo...

karot napisał(a): Na pozostałych stacjach ten problem nie istnieje bo np. świętokrzyskiej szybciej wchodzi się zwykłymi schodami niż ruchomymi.
i to jest właśnie chore...
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez karot » Pt mar 03, 2006 12:34 pm

Mam propozycję innej akcji która tez dotyczy metra. Praktyczne codziennie można spotkać osoby które stoją w drzwiach i czytają książki lub gazety ogóle nie przejmując się tym, ze utrudniają ludziom wejście do wagonu. Osoby te przejeżdżają nieraz dość długie odcinki np. stacja Natolin – Politechnika.
karot
Obserwator
Obserwator

Postprzez MeWa » So mar 04, 2006 2:05 am

cóż IMO problem nie jest taki zły, czas wymiany pasażerskiej na stacjach i tak jest krótki w porównaniu z innymi miastami...
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez iktoto » So mar 04, 2006 2:09 pm

Jakieś pół roku temu czytałem w Wyborczej tekst wyśmiewający takie porządki w Berlinie. Mianowicie pewna pani pochwaliła się, jak to sobie stała rozwalona na schodach ruchomych w metrze berlińskim, a jakich staruszek jej zwrócił uwagę "rechts steh'n, links geh'n!". A kobitka oburzona odpowiedziała mu: "Sieg heil!"

W Polsce takie coś nie przejdzie. Za duże "umiłowanie wolności" i wrogość wobec prostych zmian ułatwiających życie.
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez WSW » N mar 05, 2006 2:06 am

Raz wchodząc po schodach na Dw. Gdańskim przeprosiłem parkę, która blokowała lewą stronę. Państwo mnie przepuścili, ale po chwili zza pleców usłyszałem ironiczny komentarz: "nie rozumiem po co ludzie wchodzą po ruchomych schodach".
Niezgłębione są pokłady ludzkiej niekumacji.

Niestety przywykłem do tego, że na stacji Centrum ludzie kłębią się na schodach zamiast rechts steh'n links geh'n.
Natomiast wciąż białej gorączki dostaję, gdy chcę na tej stacji wysiąść, a napiera na mnie żądny siedzących miejsc tłum. Niedawno musiałem się omiatać łokciem, inaczej nie daliby mi wyjść :/

Co do Londynu: na większości stacji nie ma zwykłych schodów, wszystkie są ruchome. Sądzę więc, że z tego powodu zwyczaj "lewa dla idących" znacznie szybciej się tam wykształcił i wrósł w rytuał codziennej podróży.

Pomijając już to, że Anglicy mają zupełne inne podejście do zwyczaju niż Polacy ;]
WSW
Znawca
Znawca

Postprzez MeWa » N mar 05, 2006 2:37 am

iktoto napisał(a):Jakieś pół roku temu czytałem w Wyborczej tekst wyśmiewający takie porządki w Berlinie. Mianowicie pewna pani pochwaliła się, jak to sobie stała rozwalona na schodach ruchomych w metrze berlińskim, a jakich staruszek jej zwrócił uwagę "rechts steh'n, links geh'n!". A kobitka oburzona odpowiedziała mu: "Sieg heil!"

W Polsce takie coś nie przejdzie. Za duże "umiłowanie wolności" i wrogość wobec prostych zmian ułatwiających życie.
ech co za brak kultury w wykonaniu tej pani - słoma z butów jej wychodzi całymi garściami :/
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez Mario_NY » N mar 05, 2006 6:21 pm

W Nowym Jorku tez jest to przyjete, ze prawa stoi, a lewa idzie, ale zdarzaja sie przypadki, ze sie blokuje, bo ktos stoi "na lewym pasie". Ale zeby policjant interweniowal, to chyba jakies wolne zarty. To jest dopiero traktowanie czlowieka jak trybiku w wielkiej machinie, na ktore tutaj nikt sobie nie pozwoli.

Przy drzwiach jest najlepsze miejsce do stania i nie widzialem, zeby ktos sie z tego powodu awanturowal. Z blokowaniem wejscia do wagonow jest wiekszy problem, bo schodow ruchomych w sumie nie jest tak duzo w NYC. Ludzie nie wysiedli, a nastepni wchodza i nikt nikomu uwagi nie zwraca, najwyzej grzecznie przeprosi/poprosi/poczeka.

W godzinach szczytu ludzie zostaja na peronach, ale gdyby upchnac ludzi w wagonie, to by sie zmiescili. Ludzie jednak potrzebuja przestrzeni i cenia sobie dystans, a takiego, co sie wciska (bylem kiedys spozniony i udalo mi sie wcisnac), to raczej sie ochrzania. (Tlok oczywiscie jest, ale nie taki scisk, jak w Polsce.)

W takiej wolnosci czlowiekowi lepiej sie oddycha i nie jest taki zestresowany (albo tresowany), a takie wojsko raz, dwa, trzy, to niech sobie bedzie w Niemczech i w Anglii.
Mario_NY
Donator
Donator

Postprzez MeWa » N mar 05, 2006 9:25 pm

Mario_NY napisał(a):W Nowym Jorku tez jest to przyjete, ze prawa stoi, a lewa idzie, ale zdarzaja sie przypadki, ze sie blokuje, bo ktos stoi "na lewym pasie". Ale zeby policjant interweniowal, to chyba jakies wolne zarty. To jest dopiero traktowanie czlowieka jak trybiku w wielkiej machinie, na ktore tutaj nikt sobie nie pozwoli.
wiesz, skoro może wypisywać mandaty za przeskakiwanie przez bramki, blokowanie drzwi, to czemu nie za schody?
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez aessar » Wt mar 21, 2006 11:30 pm

I tak jest lepiej w MW niz 2, 3 lata temu :/ Wtedy chyba byłby większy porządek, gdyby wpuścić na schody ruchome bydło i wszelaką trzodę chlewną :eee:

A co do:
MeWa napisał(a):wiesz, skoro może wypisywać mandaty za przeskakiwanie przez bramki, blokowanie drzwi, to czemu nie za schody?

Taaa... już to widzę :D

Szczerze mówiąć, za każdym razem, gdy widzę, ze ktoś blokuje drzwi, ani razu nie spotkałem się reakcją Policji / SOMistów.

Jedynie co robia, to "prewencyjne" spisywanie obywateli oraz "wspomaganie" kanarków.

A na A1 sprawdzanie, czy nikt nie został w pociągu (powiedzmy sobie szczerze: też tak dla picu :oczko: )
aessar
Znawca
Znawca

Postprzez WSW » Śr mar 22, 2006 8:44 am

dolby napisał(a):Szczerze mówiąć, za każdym razem, gdy widzę, ze ktoś blokuje drzwi, ani razu nie spotkałem się reakcją Policji / SOMistów.

Jedynie co robia, to "prewencyjne" spisywanie obywateli oraz "wspomaganie" kanarków.

Byłem świadkiem interwencji SOM i policji, gdy jacys cwaniacy blokowali drzwi dla koleżanek spokojnie idacych sobie z drugiego końca stacji. Blokowali pociag ok 20 sek, więc patrole zareagowaly.
WSW
Znawca
Znawca

Postprzez aessar » Śr mar 22, 2006 8:51 am

O ?
:brawo:
Na jakiej stacji to było?
aessar
Znawca
Znawca

Następna strona

Powrót do O metrze