SKM na Lotnisko Okecie

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Postprzez Odys » Śr sie 31, 2005 8:42 pm

Hmmm mi to w sumie odpowiada że na Pradze nie powstają centra finansowe. ziękui temu mamy szansę utworzyć dzielnicę kulturalną w mieście. Metro zmieni napewno oblicze prawego brzegu. Ale co do jego dzikości to można się posprzeczać. Białołęka to najlepszy przykład rozwijającego się rejonu Wawy.
Ten swoisty podział że praga to mieszkania a Warszawa to centrum finansowe ukształtował się jeszcze za Komuny. Lewy brzeg odpowiadał bardziej pod wysoką zabudowę, a i centra przemysłowe znajdowały się na zachodnim brzegu. Już wtedy zaczął się formować podział. Potem utrwalony przez kolejne zakłady (Nowotko i Ursus, Huta). Myślę że teraz juz będzie takie podejście kontynuowane. Praga podobno ma być centrum kulturalnym gdzie bedzie namiastka starówki.
Odys
Znawca
Znawca

Postprzez siema » Śr sie 31, 2005 9:29 pm

No, byłoby bardzo ciekawie gdyby się tak stało, na prawdę dobry pomysł. Nie chodzi mi o to by z Pragi robić centrum finansowo-przemysłowe, tylko bardziej o podział społeczny, o to że Praga wielu warszawiakom kojarzy się z dzikim i niebezpiecznym miejscem. Pomysł o którym mówisz jest bardzo dobrym krokiem w kierunku zatarcia tej granicy. To na pewno trudne zadanie, ale jak to ze wszystkim - jeśliby się do tego porządnie zabrać, to da się zrobić.
siema
Znawca
Znawca

Postprzez Odys » Śr sie 31, 2005 10:25 pm

Siema różnica w czynszach jest ogromna. Przynajmniej jak idzie o porównanie Starej pragi i Centrum czy Bemowa.
Dlatego tam biedota ściągnęła. Teraz jest nawet kulturalnie, stare budynki się rozpadają i budują nowe osiedla. Natomiast na lewym brzegu też masz klimaty (Żelazna, Wrzeciono...) do tej pory się łezka w oku kręci jak wspomnę te 19 lat na żelaznej... ;)
Codzienne wrzaski i bójki...
Teraz z kolei mieszkam na prawym brzegu na Białołęce i mamy utaj najmniejszą przestępczość w mieście co zdecydowanie świadczy że prawy brzeg nie jest aż tak dziki :)
Odys
Znawca
Znawca

Postprzez siema » Śr sie 31, 2005 10:37 pm

Natomiast na lewym brzegu też masz klimaty (Żelazna, Wrzeciono...)
Jak również elementy Ochoty czy Woli, ogólnie u nas jest mniej bezpiecznie - ten dziwny niepokój który towarzyszy mi w naszym kraju, a znika gdy go opuszczam w kierunku zachodnim (i nie mówię tu o takiej podstawowej ostrożności)... no nic. Nie wątpię że na Białołęce jest bezpiecznie, mam kolegę z Tarchomina który też to potwierdza, mówię raczej o Pradze samej w sobie. Dobrze byłoby jakoś ratować te rozpadające się budynki, bo to one najbardziej mogą świadczyć o charakterze miejsca - praskie kamienice to jedne z najpiękniejszych w mieście, jeśli to one mają tworzyć tą namiastkę starówki to nimi też trzeba się zająć.

Tak jeszcze myślę co sprawia że Praga wydaje się tak odległa i uświadamiam sobie że oprócz Wisły jest jeszcze niezagospodarowany teren portu praskiego, czarna dziura miasta - 'Jarmark Europa', Park Skarżyszewski, oraz Zoo. Te kilka wielkich obiektów które sprawiają że jest ona jeszcze dalej. Przykładowo, gdyby Praga zaczynała się (nie terytorialnie) zaraz za Wisłą problem ten byłby wiele mniejszy.
siema
Znawca
Znawca

Poprzednia strona

Powrót do O metrze