Stacje: Marymont i Park Kaskada

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Stacje: Marymont i Park Kaskada

Postprzez Bruce » Pt sty 09, 2004 4:13 pm

Piszę, ponieważ bardzo mnie zdziwiło nazewnictwo nowych stacji, a mianowicie: Marymont i Park Kaskada.
Wszysko byłoby ok, gdyby nie fakt, że - przynajmniej wg mnie - pomylono się w kolejności.
Mieszkam na Bielanach niedaleko PKS Marymont i zawsze myślałem, że moja stacja zostanie ochrzczona "PKS Marymont" lub "Marymont". Logiczne.
Tymczasem, moja stacja została nazwana: "Park Kaskada". Ok, ale gdzie jest ten park? Jeśli ktoś nie wie, to pragnę Go poinformować, że park ten mieści się w sąsiedniej dzielnicy!!! Jest on na przeciwko Hali Marymonckiej w okolicy przyszej stacji... (UWAGA) MARYMONT.
O co więc tu chodzi? W końcu powstaną 2 stacje:
1. przy Hali Marymonckiej i Parku Kaskada - nazwana: Marymont (nazwa jakby nie patrzeć - raczej właściwa, ponieważ jest to Marymont).
2. przy PKS Marymont - nazwana: Park Kaskada (to już jest bardzo dziwne, ponieważ Parku tam nie ma... Nie ma go nawet na Bielanach...).
Bruce

Postprzez iktoto » Pt sty 09, 2004 9:12 pm

Masz najzupełniej rację co do "Parku". Wprawdzie na planach miasta z pierwszej poł. lat 80. widzimy, że Park Kaskada sięgał niegdyś dalej, prawie aż po ul. Słowiańską, a budowa wykopu Trasy Toruńskiej zniszczyła jego znaczną część (mogę się mylić, gdyż znam ówczesną sytuację tylko z planu miasta, a nie z natury, a plany dziwne wtedy były).

W każdym razie należałoby coś zrobić, aby nie dopuścić do powstania kolejnej bezsensownej nazwy w Warszawie. Moja propozycja to "Słowiańska" - bo to krótka ulica i nazwa łatwa do zapamiętania. Inne nazwy od ulic nie dawałyby informacji na temat jej położenia - np. Kasprowicza, Żeromskiego, czy Marymoncka, dodatkowo łatwa do pomylenia z "Marymont".
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez (L)uk » Śr sty 14, 2004 10:17 am

Proponuję nazwy:

1) Hala Marymoncka
2) Bielany (w końcu tam ma bycv dubowane prawdziwe centrum Bielan)

A następną stację (obecnie planowaną jako "Bielany") nazwać od ulicy biegnącej nad stacją prostopadle do linii metra
(L)uk

Postprzez MeWa » Śr sty 14, 2004 4:26 pm

Hala Marymoncka trochę głupia nazwa - Marymont jest ok... No i tak już trochę późno - 31.10. ogłoszono przetarg na projekt stacji Marymont.
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez (L)uk » Śr sty 14, 2004 6:17 pm

Może i głupia nazwa, ale tak nawiasem mówiąc nazwa "Park Kaskada" dla następnej planowanej stacji jest o wiele głupsza - parku tam żadnego nie ma, ludzio ta nazwa z niczym się tak naprawdę nie kojarzy, nawet wymawia się to niezbyt płynnie. Totalny nonsens :sad:
(L)uk

Postprzez MeWa » Śr sty 14, 2004 9:28 pm

Czasem stosuje się skróconą nazwę "KASKADA" - zobacz, jak to było przy innych stacjach... Niektóre nazwy raziły, a teraz to one są wyznacznikiem lokalizacji i jakakolwiek zmiana wydaje się bez sensu... Teraz to raczej nikt nie pójdzie na zmianę PARKU KASKADA, tym bardziej, że po podaniu nazw stacji do publicznego wglądu, nie ma masowych nacisków na zmianę nazwy...
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez (L) » Śr sty 14, 2004 10:17 pm

Kaskada to się raczej kojarzy z takim zgrabnym biurowcem koło hotelu Holiday Inn... Wybacz, ale jakoś nie mogę przekonać się do tej nazwy. Brzmi ona jak na nazwę stacji metra nader abstrakcyjnie, coś jak Przyjaźń, Słoneczko czy inne takie :???:

A po za tym co to znaczy, że "nikt nie pójdzie na zmianę"? Kilka odpowiednich podpisów i zmiana jest. A że nie ma masowych nacisków na zmianę nazwy? Cóż, budowa tej stacji wydaje się ludziom na tyle odległa i abstrakcyjna, że w ogóle o tym nie myślą, więc i nacisków brak. Zresztą ludzie mają na ogół ważniejsze sprawy na głowie, to my "metrofile" zaprżatamy sobie tym głowę 8)

PS. Które nazwy raziły? Podaj przykłady. Ja wolałbym osobiście Pl.Bankowy zamiast Ratusz (czy ta nazwa to tak ku chwale urzędników???), reszta jest moim zdaniem OK.
(L)

Postprzez MeWa » Śr sty 14, 2004 11:09 pm

Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na tunel do "Kaskady" i budowy samej stacji "Park Kaskada" - już są one przygotowywane. Stąd też w czasie trwania przetargu nikt raczej nie pójdzie na zmianę nazwy... Więc jeżeli coś zmieniać, to szybko.
Nazwy, które budziły wątpliwości nie raz (tutaj podaję proponowane nazwy przez "zwykłych" ludzi, które wpadły mi w ucho):
- Wilanowska (uważano, że nazwa sztuczna, przypadkowa, nie oddaje lokalizacji miejsca, propozycje m.in. Dworzec Południowy)
- Pole Mokotowskie (stacja Politechnika leży bliżej Pola, proponowano SGH, skoro innej stacji nadano nazwę po uczelni, która była nieco oddalona)
- Politechnika (budynek trochę oddalony, proponowano m.in. Trasa Łazienkowska, Waryńskiego)
- Ratusz (Ratusz się wynosi, stacja jest oddalona, proponowano Plac Bankowy, choć były głosy, mówiące, że stacja jest oddalona od placu, najgłośniejszą propozycją był Arsenał)
Nazwy się przyjęły, a najlepszym przykładem jest Wilanowska... Pojedyńcze głosy nadal są przeciwne, ale wszystkim dogodzić w tak subiektywnej kwestii nie można. Teraz Wilanowska to nazwa jednego z ważniejszych miejsc przesiadkowych, zaś zupełnie zrozumiałe są dialogi, spotkajmy się na Polu Mokotowskim, na Politechnice, będę obok stacji Ratusz. Nazwy stacji metra same w sobie stały się wyznacznikiem lokalizacji. Być może Park Kaskada przyjmie się jako nazwa zwyczajowa rejonu stacji...
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez iktoto » Śr sty 14, 2004 11:40 pm

A ja proponuję, by zainteresować tym faktem Gazetę Wyborczą, będzie miała o czym pisać i mogła ewentualnie zorganizować akcję-referendum. W kazdym razie nie miałoby sensu godzenie się na nazwę bezsensowną z założeniem że się przyjmie, dopóki jej zmiana nic nie kosztuje.

Nawet komuniści nie zamieniali nazw głównych ulic Warszawy wzajemnie ze sobą, z założeniem że się przyjmie.

P.S. Nie przypuszczam, ażeby w dokumentacji przetargowej operowano nazwą stacji jako określeniem obiektu. Raczej jest tam tylko numer.
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez Metrolub » Cz sty 15, 2004 1:55 am

W projekcie METROPROJEKTU z 1975 roku nazwy stacji brzmią następująco:

A1 - Natolin / Kabaty
A2 - Wolica / Natolin
A3 - Ursynów PŁD / Imielin
A4 - Ursynów PŁN / Stokłosy
A5 - Imielin / Ursynów
A6 - Wałbrzyska / Służew
A7 - Puławska / Wilanowska
A8 - Woronicza / Wierzbno
A9 - Racławicka
A10 - Rakowiecka / Pole Mokotowskie
A11 - Wawelska / Politechnika
A12 - Pl. Konstytucji / -------------
A13 - Centrum
A14 - Świętokrzyska
A15 - Pl. Dzierżyńskiego / Ratusz
A16 - Anielewicza / -----Muranów-----
A17 - Dw. Gdański
A18 - Pl. Komuny Paryskiej / Plac Wilsona
A19 - Potocka / Marymont
A20 - Bielany / Park Kaskada
S21 - Al. Zjednoczenia / Bielany
A22 - Fortowa / Wawrzyszew
A23 - Młociny-Huta / Młociny

(po kresce "/" obecna nazwa... o ile nic nie pokręciłem)
Metrolub

Postprzez MeWa » Cz sty 15, 2004 8:47 pm

mimo wszystko były to nazwy orientacyjne... Po rozpoczęciu budowy operowano numerkami.
odnośnie nazwy stacji nikt na razie nie wnosi oficjalnie żadnych wątpliwości, a znając gazetę, to za akcję zabierze się za późno. A nawet nie ma co przyjmować, że nazwa się nie przyjmnie, bo się przyjmie, jak się przyjęła nazwa każdej stacji.
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez (L)uk » Cz sty 15, 2004 9:55 pm

Równie dobrze można nazwać stację "Rewolucja", "Uśmiech Losu" czy "T-34" i też się przyjmie, ale czy naprawdę tylko o to chodzi?
(L)uk

Postprzez MeWa » Pt sty 16, 2004 9:34 pm

taka nazwa się nie przyjmie...
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez Gość » So sty 17, 2004 12:22 am

oj nie wiem. ja sadze ze kazda nazwa sie przyjmie,
w mediolanie jest na przyklad stacja lini numer 1 'QT 8" i jako taka funkcjonuje, niektorzy nie wiedza nawet ze oznacza ona 'quartiere T8' choć to jeszcze bardziej tajemniczo brzmi i nikomu to ni przeszkadza, wszyscy mówią "QT8" czyli w polskiej transkrypcji 'kutiotto'
co nie znaczy ze jestem za nazwa 'usmiech losu', ale 'marymont' brzmi spoko, 'bielany' tez swojsko. najgorze wg mnie to nazwy biorace sie od skzryżowań, czyli nzawa dwóch ulic, za dłuuuuuuuugoooooooooooo sie ją wypowiada. powinno to być coś na kształt nazwy dzielnicy, osiedla, ważnego budynku czy innego punktu orientacyjnego jak park, most, teatr itp.
Gość

Postprzez MeWa » So sty 17, 2004 12:51 am

oczywiście skrzyżowan się nie bierze, tylko ulice prostopadłe do przebiegu linii metra...
MeWa
Big Boss
Big Boss

Następna strona

Powrót do O metrze