24 godzinne metro

Ta kategoria poświęcona jest ogólnym tematom o Metrze Warszawskim. Wszystkie wątki tematyczne związane z Metrem w stolicy, zamieszcać proszę tu.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Czy jesteś za uruchomieniem 24 godzinnego kursowania metra w Warszawie?

Zdecydowanie tak!
2
33%
Nie ma mowy!
4
67%
Nie mam zdania...
0
Brak głosów

Liczba głosów : 6

24 godzinne metro

Postprzez Piotr » N lut 27, 2011 6:13 pm

Witajcie,

w związku z zagorzałą dyskusją pod jednym newsów na stronie głównej na temat kursowania metra 24h/dobę postanowiłem przenieść dyskusję w to miejsce.

Jakie są wasze komentarze na temat 24 godzinnego kursowania metra? Jakie są plusy a jakie minusy? Czy istnieją poważne przeciwwskazania aby uruchomić taki schemat kursowania?

Czekam na wasze opinie!
Piotr
Administrator
Administrator

Re: 24 godzinne metro

Postprzez Czarek » Wt mar 01, 2011 5:32 pm

Witam,

Mocne strony:

- poprawa komunikacji w godzinach nocnych

Słabe strony:

- zwiększenie kosztów funkcjonowania metra (dodatkowe koszty stałe + koszty zmienne),
- zwiększenie nakładów na "automatyzację" (zakup urządzeń/czujników do automatycznych pomiarów),
- problemy z przeprowadzaniem przeglądów/serwisu (zbyt krótki czas pomiędzy przejazdami),
- zwiększenie awaryjności, spowodowane rzadszymi przeglądami.

Pozdrawiam,
Czarek
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez xxl » Cz mar 03, 2011 9:30 pm

Przepraszam o jakim zakupie czujników mówimy, czemu mają one służyć i w czym pomogą aby metro pracowało 24h??????
xxl
Znawca
Znawca

Postprzez Czarek » Pt mar 04, 2011 5:41 pm

Zakup czujników miałby służyć skróceniu czasu "serwisu". Zauważ, że pisałem to w słabych stornach. Z powodów ekonomicznych i technologicznych, zastąpienie człowieka jest "trudne".

W świetle najnowszego artykułu na stornie metro.civ.pl, uważam, że metro nie może funkcjonować non stop.
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez Piwoslaw » Pt mar 04, 2011 8:04 pm

Zgadzam się, że metro nie może jeździć 24/7.
Nie wiem jednak, na ile całonocne kursowanie w piątki i soboty zakłócałoby prace konserwacyjne i zwiększyłoby koszty?
Nie widziałem jeszcze dokładnych wyliczeń kosztów nocnego kursowania. Kursowanie przez 3-4 nocne godziny co 15, 20, lub 30 minut to trochę mniej maszynistów niż w środku dnia, lecz zarabiają podwójnie (praca w nocy liczy się jak nadgodziny), ale obsługa nadzorcza pracuje normalnie. Poza tym, są małe oszczędności dzięki mniejszej liczbie etatów robiących przeglądy w tunelach, ale to może być np. nadrobione zwiększeniem przeglądów w pozostałe noce.
No i jeszcze tańszy prąd w taryfie nocnej.

Kiedyś metro kursowało w weekendowe noce (przyznaję, że odkąd skończyłem studia nie wiem, czy teraz tak jest) i wydaje mi się, że właśnie wtedy jest największe zapotrzebowanie. W pozostałe dni tygodnia nie ma potrzeby. Wydaje mi się, że nawet w weekendy można zrobić 1-1,5h przerwy bez większych utrudnień dla pasażerów.
"Pociąg do Tłuszcza, przez Mielonkę, Wołowin..."
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Piwoslaw » Wt mar 15, 2011 8:26 pm

subzero napisał(a):Co ty gościu piszesz jak nie wiesz to się nie wypowiadaj, żadne noce w metrze dla maszynistów nie są płacone jako nadgodziny ale za normalna stawkę i jest dodatek nocny, a niedziele i święta to tez nie 100% tylko 50%. Jak nie znasz tematu to się nie wypowiadaj, pracuje jako maszynista i denerwuje mnie takie bezsensowne pisanie aby coś napisać i udawać mądrego. Pozdrawiam.

Najmocniej przepraszam jeśli uraziłem Ciebie i/lub innych maszynistów. Moim zamiarem wcale nie było sprawienie wrażenia mądrzejszego niż jestem, a jedynie przedstawiłem sprawy zgodnie z tym, jak mi się wydawało, bez złych zamiarów. Niedawno czytałem kilka fragmentów kodeksu pracy i wydawało mi się, że tam była mowa o tym, że praca w godzinach nocnych traktowana jest jak nadgodziny za którą należy się podwójna stawka. Oczywiście, jest bardzo możliwe, że od tego są wyjątki, albo że mi się po prostu coś pomieszało. Moja wiedza w tym temacie jest daleka od pełnej, więc błagam o wyrozumiałość. To jedyne, i jakże skromne, argumenty które mam na swoją obronę i błagam abyś nie składał pozwu do sądu. Na prawdę nie miałem złych zamiarów i obiecuję poprawę. Nastepnym razem, zanim cokolwiek napiszę, obiecuję dokładnie przeczytać (ze zrozumieniem!) kodeks pracy od dechy do dechy, być może więcej niż raz, a potem dogłębnie przestudiować wszelkie dostępne informacje nt. warunków pracy i płacy w Metrze. W razie wątpliwości zgłoszę się do ekspertów po pomoc.

Ze swojej strony po stokroć dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu. Godny pochwały jest też delikatny sposób, w jaki to zrobiłeś. :win:

A teraz udam się do swojego kąta by już więcej się na ten temat nie wypowiadać. I postaram się już nigdy więcej nie wejść Ci w drogę.
"Pociąg do Tłuszcza, przez Mielonkę, Wołowin..."
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Czarek » Wt mar 15, 2011 8:38 pm

No dobrze, zostawmy płace zainteresowanym. Mnie interesuje jak z perspektywy maszynisty wygląda temat metra 24h/d. Może jest też ktoś z działu technicznego (może inaczej się to fachowo nazywa). Napiszcie co myślicie :)

Pozdrawiam,
C.
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez marzanna87 » Cz lut 12, 2015 8:33 pm

A moze zron=bic zawody .Niech jeździ non stop .Bedzie sie działo.
marzanna87
Obserwator
Obserwator

Postprzez ammorekss » Wt lut 17, 2015 10:43 am

Ja jestemza. W kazdym kraju metro jezdzi chyba 24h, więc dlaczego u nas nie.
ammorekss
Obserwator
Obserwator

Postprzez wojbest » Cz mar 05, 2015 12:57 am

Ja często przyjeżdzam do W-wy. Ale poruszanie się w nocy po Wawie jest słabe. Jestem za metrem 24h :)
wojbest
Obserwator
Obserwator

Powrót do O metrze