Podświetlanie pociągów, czyli światła na stadionie

Kategoria bardzo obszerna, można tu dyskutować na wiele tematów od PKP do TGV :)

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Podświetlanie pociągów, czyli światła na stadionie

Postprzez Piwoslaw » Wt mar 31, 2009 7:57 am

Czy zauważył ktoś reflektory halogenowe skierowane na pociągi z budek przy Stadionie? Znajdują się na wschód od peronu, po południowej stronie torów. Najlepiej je widać ruszając ze stacji Stadion w stronę Wschodniego. Może kiedyś wezmę aparat i zrobię zdjęcie (nie mam aparatu w telefonie, ani telefonu w aparacie). Trzy reflektory halogenowe, w odstępnie ok. 50m, umieszczone są na dachu blaszanych budek. Skierowane są na przejeżdżające pociągi, a nie w dół aby oświetlić budkę lub jej otoczenie. Nigdy chyba się nie paliły wszystkie trzy, zwykle 1-2 są przepalone, ale co jakiś czas naprawiane, więc komuś zależy na tym. Palą się nie tylko po zmierzchu, ale i cały dzień. Nie mam zielonego po co to komu, bo nie oświetlają ani miejsca postoju pociągu, ani np. dzikiego przejścia.
A prądu ciągną sporo, bo taki reflektor zwykle ma żarówkę 500W, razy dwie sprawne lampy razy 24h daje 24kWh dziennie. Dla porównania, domek jednorodzinny potrzebuje 3-8kWh/dobę.
"Pociąg do Tłuszcza, przez Mielonkę, Wołowin..."
Piwoslaw
Donator
Donator

Re: Podświetlanie pociągów, czyli światła na stadionie

Postprzez zarembus » Wt mar 31, 2009 8:08 pm

Dziwna sprawa. Zdjęcie by napewno więcej powiedziało ,bo nie moge jakoś sobie tego miejsca wyobrazić gdzie znajdują się te halogeny.
zarembus
Donator
Donator

Postprzez Piwoslaw » Cz kwi 02, 2009 7:35 am

Są zdjęcia, zrobione jadąc od Wschodniego w kierunku centrum:
Obrazek
Obrazek
Na pierwszym zaznaczyłem wszystkie trzy reflektory zielonym kółkiem. Biały murek po lewej to koniec wiaduktu nad ul. Zamojskiego.
Na drugim zdjęciu zmieściły się tylko dwa (trzeci jest bardziej w lewo). Widać, że nie oświetlają niczego poza pociągami. No i że słońce nie przeszkadza w świeceniu.

Poza wszystkim innym nasuwają się pewne refleksje natury estetycznej....

Edit:
Albo mi źle działa przeglądarka, albo rzeczywiście nie pokazują się obrazki. Może są za duże? Podam bezpośrednie linki:
stadion1.jpg
stadion2.jpg
Mam też zdjęcia wyższej rozdzielczości, info na PW.
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Piwoslaw » Wt lut 09, 2010 10:11 am

No i po sprawie. Budy przy torach rzoebrane, więc chyba nigdy nie poznamy odpowiedzi na temat wątku.
Piwoslaw
Donator
Donator

Powrót do Pociągi