Świat szybkiej kolei

Kategoria bardzo obszerna, można tu dyskutować na wiele tematów od PKP do TGV :)

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Świat szybkiej kolei

Postprzez Emigrant » So maja 03, 2008 6:02 pm

Zapraszam wszystkich podróżników kolejowych do dzielenia się wrażeniami po przejażdżkach. Jak je oceniacie? Jakie wrażenia? Komfort, wyciszenie, porównania etc.
Emigrant
Znawca
Znawca

Postprzez Piwoslaw » Pn cze 02, 2008 10:29 am

W Szwajcarii raz jechałem czymś fajnym (TGV?). Wsiadłem na podziemnym dworcu pod lotniskiem w Genewie i nawet nie zauważyłem, kiedy zaczął jechać, dopiero się zdziwiłem gdy wyjechał na zewnątrz. Podróż trwała chyba 1,5-2 godziny, było ciszej i mniej trzęsło niż w samolocie, a widoki były lepsze. No i nie musiałem zdejmować butów i przechodzić przez wykrywacze metalu.

W Anglii raz jechałem Pendolino. Powiedzmy, że wrażenia nie są aż tak miłe, jak ze Szwajcarii, ale i tak lepsze niż z Polski. Szybsze niż nasze InterCity, a jeździło jak przyspieszony podmiejski.
Piwoslaw
Donator
Donator

Postprzez Emigrant » Śr cze 25, 2008 10:50 pm

Miałem ostatnio okazję jechać kilkoma szybkimi pociągami w Europie.
W Angli były to Virgin Pendolino i Voyager. Pierwszy to zestaw elektryczny jeżdżący po zmodernizowanych torach z prędkością ok. 225 km/h.Ten drugi to jednostka wolniejsza i spalinowa, ale całkiem komfortowa i dobrze wyciszona.
Dźwięk silników bardzo dobrze wyciszony zważywszy, że są umieszczone pod podłogą. Nie ma tu lokomotyw.
Z Angli Eurostarem wybrałem się do Paryża i tam trochę jeździłem TGV. Generalnie wszystkie te francuzy zachowują sie podobnie, czy będzie to Eurostar, Thalys, TGV różnych serii.
Jazda tymi pociągami jest naprawdę przyjemna. Jedna rzecz jaka mnie zaskoczyła to, że w jednym z TGV z wentylatorów wydobywał się zapach podobny do tego jaki jest w starszych wagonach pociągów pospiesznych na PKP. Pewnie ten skład też już miał swoje lata.
Ale np. w Niemczech tego nie doświadczyłem. ICE pirwszej generacji też są wieloletnie i nie widać po nich tych lat. Zarówno ICE 1 i ICE 2 są bardzo wygodne i komfortowe.
Natomiast ICE 3 to już nowa generacja. Tu mamy do czynienia z bardzo szybką jazdą (Vmax 330km/h) i jak się uda to możemy usiąść za kabiną sterowniczą i obserwować przez szklaną ścianę jak w tramwaju.
Jest to jednostka elektryczna i co drógi wagon jest wyposażony w silniki. Nie są dokuczliwe jak w EN57. W pociągu tym słychać czy przyspiesza czy zwalnia ale jest to przyjemny dźwięk, a dla fanatyka kolei
dodatkową atrakcją, którą jest również praca falownika.
Generalnie ICE są bardziej komfortowe i wygodne, ale w TGV jest lepiej odczuwalny ten pęd pociągu i są tu nowatorskie rozwiązanie. Najbardziej mi się podoba wspólny wózek kołowy na łączeniu wagonów.
Wszystkim życzę takiej kolei na polskich ziemiach. Pozdrawiam.
Emigrant
Znawca
Znawca

Re: Świat szybkiej kolei

Postprzez gandala » Śr mar 18, 2015 8:35 pm

Pendolino okazało się być jednym z lepszych rozwiązań na polskich torach. bardzo komfortowo, sporo szybciej, czysto i miło. teraz tylko czekać na poprawę torowisk i można będzie pędzić.
gandala
Obserwator
Obserwator

Postprzez jamniczek » So kwi 04, 2015 12:37 pm

też myślę że pendolino nie odstaje w ogóle od innych zagranicznych szybkich kolei jeśli chodzi o komfort podróży. a na wysokie prędkości trzeba poczekać.
jamniczek
Obserwator
Obserwator

Postprzez albi87 » Śr kwi 08, 2015 11:02 am

W Kolejach Śląskich nieco się poprawiło. Bardzo rzadko o ile w ogóle jeżdżą stare pociągi. Są tylko te zgrabne, szybkie, cichutkie podczas jazdy. Bardzo wygodnie. I muzyki można posłuchać bez zakłóceń. :P
albi87
Obserwator
Obserwator

Powrót do Pociągi