Pociągi "FALA" z Pafawagu???

Kategoria bardzo obszerna, można tu dyskutować na wiele tematów od PKP do TGV :)

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Pociągi "FALA" z Pafawagu???

Postprzez Emigrant » Cz maja 01, 2008 7:05 pm

Po testach włoskiego Pendolino w drugiej połowie lat '90 kiedy to zrezygnowano z zakupu tych zestawów we Wrocławiu szykowano hale pod produkcję nowych pociagów obok znanych lokomotyw EU11 i EU43. Miały to być pociągi "FALA" bazujące na szwedzkich X2000 z wychylnym pudłem wagonu firmy ADtranz (ówczesny właściciel Pafawagu).
Czy ktoś coś wie na ten temat?
Emigrant
Znawca
Znawca

Postprzez Emigrant » N maja 25, 2008 12:34 am

Z archiwum Wprost 1998r.

http://www.wprost.pl/ar/6453/Wyscig-eks ... =6453&pg=0

...a mogło być tak pieknie :sad:
Emigrant
Znawca
Znawca

Postprzez Odys » Śr sie 06, 2008 11:53 am

Spokojnie jeszcze ze trzy lata i Pesa kupi licencję na produkcję wychylnych pudeł :mrgreen: .

Z mojej strony pytanko tak na dłuższą metę to po co nam one w tej chwili skoro większość tras kolejowych i tak modernizuje się na prędkość operacyjną 160 km/h - przy wyższej operacyjnej istnieje wymóg bezkolizyjnych skrzyżowań na co ani PLK ani ministerstwo pieniędzy wyłożyć nie chcą.
Odys
Znawca
Znawca

Postprzez Emigrant » Śr sie 06, 2008 5:50 pm

Odys napisał(a):Z mojej strony pytanko tak na dłuższą metę to po co nam one w tej chwili skoro większość tras kolejowych i tak modernizuje się na prędkość operacyjną 160 km/h - przy wyższej operacyjnej istnieje wymóg bezkolizyjnych skrzyżowań na co ani PLK ani ministerstwo pieniędzy wyłożyć nie chcą.

No nie do końca to nie ma sensu.
CMK i wkrótce trasa na Gdańsk, a o trasach górskich nie wspomne, są jak najbardziej dla tego typu składów. Tak samo do Łodzi na odcinku od Skierniewic taki skład miał by racje bytu.
I pozostałe linie do 160 km/h nie zawsze są dostosowane na taką prędkość m.in. ze względu na łuki (przykład Błonie-Płochocin 100km/h) Na takich odcinkach można by ją zwiększyć dla składów z wychylnym pudłem :)
Emigrant
Znawca
Znawca

Postprzez Emigrant » Śr sie 06, 2008 5:58 pm

Odys napisał(a):Spokojnie jeszcze ze trzy lata i Pesa kupi licencję na produkcję wychylnych pudeł :mrgreen:
:khem:
Z tego co wiem to jakiś czas temu testowano wychylne wózki kołowe na wagonach IC (predkość do 230km/h) Nie wiem czy to rodzimej produkcji czy licencyjne.
Gdyby tak wyposażano w je w każde wagony IC :jejej:
Emigrant
Znawca
Znawca

Powrót do Pociągi