Zacofanie technologiczne

Ta kategoria jest poświęcona taborowi Metra Warszawskiego, a więc można tu poruszać tematy wagonów rosyjskich z serii 81 jak i składów Metropolis produkcji Francuskiej.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Zacofanie technologiczne

Postprzez dancer24 » N maja 04, 2008 9:12 pm

Osobiście przeraża mnie, jakie mamy opóźnienie ze wszystkim...
Rosyjskie wagony może są i tańsze, ale sa obleśne. Mamy nowe i czyste metro (jedyny plus tego, że tak późno powstało), więc i wagoniki powinny być nowoczesne i ładne i wygodne.

Kupowanie przestarzałych ruskich składów, to prawie tak, jakbyśmy sobie teraz zamiast najnowszego Maca kupili Atari :-)
Czyli jednym słowem - pomyłka.

Ale w naszym mieście już tak jest.. A to wolimy kupic wysokopodłogowe tramwaje (bo zaoszczędzimy pare złotych), a to kupimy tańsze materiały (a po paru miesiącach trzeba wymieniać)..
Mam wrażenie, że decyzyjni nie oglądają TV i nie wiedzą, co się dzieje na świecie...

PS: wczoraj oglądałem na Discovery World film o kolei w Wielkiej Brytanii. Jeszcze przed I wojną światową pociągi rejsowe pokonywały ponad 600kilometrową trasę z Londynu do Szkocji w niecałe 6 godzin (czyli średnia prędkość ponad 100km/h), biły też rekordy prędkości osiągając na pewnych odcinkach prędkość nawet 160-180km/h. Po wojnie były w stanie osiągać nawet 205km/h. A wszystko to stare poczciwe parowozy. Nie mogę się nadziwić, że prawie 100 lat później, "nowoczesne" elektryczne składy, jeżdżące po super nowiutkich torach pokonują trasę Warszawa-Siedlce w ..... 1h:48m! (pociąg pospieszny, mający tylko 1 przystanek w Mińsku Mazowieckim jedzie nieco szybciej, około półtorej godziny!). Babcia mi opowiadała, że tuż po wojnie podróż drewnianym wagonem ciągniętym przez parowóz trwałą dokładnie tyle samo. Żenada, niprawdaż?
Save the last DANCE!
dancer24
Obserwator
Obserwator

Postprzez Czarek » N maja 04, 2008 9:20 pm

Prawdaż i co z tego? Kto z rządzących się tym przejmuje. Ale po remoncie i u nas też pociągi pomkną z Warszawy do Łodzi w 65 minut a to 100 km - jak przed wojną w UK.
Czarek
Znawca
Znawca

Postprzez xxl » N cze 29, 2008 5:23 pm

Aby pisać o zacofaniu techlogicznym należy mieć chociaż minimalne pojęcie o tym o czym sie pisze
I tak pod koniec XX wieku w USA zatopiono w oceanie kilkaset wagonów które woziły ludzi prawie 60 lat
W Stanach na niektórych liniach działają do tej pory przekażnikowe urządzenia sterowania ruchem które zamontowano w latach 30 XX wieku
W Anglii I Francji na starych liniach podróż jest mordęgą bo te linie budowano jeszcze przed wojną, jest tam niesamowicie duszno z braku poprawnej wenylacji, ludzie zaś tłoczą się na wąziutkich schodkach
U nas autor wytyka zacofanie technologiczne naszego metra ale chyba nie widział rdzewiąjcych stacji w USA wymazanych graffiti i zalewanych wodą
Poza tym proponuję poczytać o kolei w Angli kiedy o pozwolono na jej prywatyzację i całych seriach katastrof spowodowanych zaniedbaniami w dziedzinie bezpieczenstwa przez prywatny kapitał nastawiony na osiągniecie maksymalnego zysku kosztem bezpieczeństwa
xxl
Znawca
Znawca

Powrót do Tabor metra