Pociągi metra z ZSRR

Ta kategoria jest poświęcona taborowi Metra Warszawskiego, a więc można tu poruszać tematy wagonów rosyjskich z serii 81 jak i składów Metropolis produkcji Francuskiej.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Pociągi metra z ZSRR

Postprzez Jura » Cz paź 11, 2007 6:00 pm

Czy ktoś może wie dlaczego pociagi wyprodukowane w Zsrr (seria 81) mają zdjęte tabliczki informacyjne gdzie i kiedy je wyprodukowano, czy może ktoś sie orientuje jak wyglądały takie tabliczki? Zdjęcia mil widziane:-)
Jura
Początkujący
Początkujący

Postprzez Krzysztof Szymanik » Cz paź 11, 2007 11:41 pm

No, z ZSRR są tylko wagony 001-004 (typ 81-7173) oraz 400-405 (typ 81-7143) (fabryka Metro-Wagonnyj Zawod, Mytiszczi, prod. 1989, dost. 1990). Istnienia jakichkolwiek "upublicznionych" tabliczek znamionowych w wagonach z tych dostaw przypomnieć sobie nie mogę. Należy zaznaczyć, że ta partia wagonów była częścią, niezrealizowanego do końca z powodu upadku systemu, daru Związku Radzieckiego dla Polski Ludowej (plany przewidywały podarowanie nam 60. wagonów). W związku z powyższym za kolejne pociągi Warszawa musiała już zapłacić...

Następne wozy serii 81 - numery 005-030 (typ 81-572) i 406-429 (typ 81-573) - pochodzące z lat 1994 i 1997, wyprodukowała firma Wagonmasz, Sankt-Petersburg. W tych właśnie, rosyjskich już, wagonach rzucają się w oczy symetryczne dziury ziejące po odkręconych tabliczkach. Dlaczego i przez kogo odkręconych? Podejrzewam "kolekcjonerów", gdyż z NG w Pesie wagony wracały kompletne. Tabliczki te, odświeżone podczas NG "na wysoki połysk", zawierały: typ wagonu, nazwę, logo (po lewej stronie), adres producenta i datę produkcji pojazdu. Tło ich było czerwone, treść wygrawerowana i emaliowna na jasnokremowo. Taka tabliczka wisi nadal w wagonie 007 (poc. 04), na ścianie oddzielającej przedział pasażerski od kabiny maszynisty.

Dostarczane stopniowo w tym roku przez firmę Metrowagonmash (d. MWZ) z Mytiszczi wagony środkowe 430-4xx (typ 81-7143) jeszcze tabliczki znamionowe mają; choć o zbliżonych do petersburskich wymiarach i treści, graficznie znacznie od nich odbiegają. Zakończenie dostaw tychże wagonow planowane jest na początek roku 2008.
Krzysztof Szymanik
Znawca
Znawca

Postprzez Jura » Pn lis 12, 2007 5:33 pm

Tak, wiem, jak wyglądają tabliczki z wagonów Petersburdzkich i tych z Mitiszczi z lat 2006-2007 tez wiem, bo widzę je codziennie:-)
Chodzi mi o tabliczkiz wagonów radzieckich. W nich też widoczne są dziury po śrubach na tabliczki, ale zni jednej tabliczki jeszcze nie spotkałem! Czy ktoś je odkręcił, podaczas remontu, który jak słyszałem przechodizły radzieckie wagony, czy obsługa odkręciła te tabliczki, bo wstydziła się napisu "Sdielano w SSSR"? Faktem jest to, że do dzis wagony z takimi tabliczkami jeżdżą w Kijowie a nawet w czeskiej Pradze i nikt sie tego nie wstydzi, no bo faktycznie nie ma czego!
Tak dla serii 81!
Jura
Początkujący
Początkujący

Powrót do Tabor metra