metro na powierzchni...

Ta kategoria jest poświęcona taborowi Metra Warszawskiego, a więc można tu poruszać tematy wagonów rosyjskich z serii 81 jak i składów Metropolis produkcji Francuskiej.

Moderatorzy: Piotr, Czarek

Postprzez siema » N lut 06, 2005 8:17 pm

Strasznie zabudowałeś teren blokami. Myślałem o większej ilości przestrzeni ... i zieleni. Ale i tak wygląda lepiej i bardziej profesjonalnie od mojej :) dzięki.

iktoto napisał(a):najzwyklejszy wykop ze skarpami ziemnymi obustronnie...
Z jednej strony tak, ale z dugiej tam za okolo 5 do 10 lat będzie to samo co na Kabatach. I taki wykop strasznie zeszpeci okolicę, w wielu znaczeniach. Ale tak po chwili, myślę że to może nie jest takie złe... kurcze zaczynam się powoli przekonywać. Sam jednak nie chciałbym mieszkać przy takim wykopie - nie widać, a słychać ... i czuć.
siema
Znawca
Znawca

Postprzez iktoto » N lut 06, 2005 8:40 pm

W sumie to chyba metra w wykopie ziemnym jeszcze nie oglądaliśmy?
Mogłoby jakoś tak podobnie wyglądać:
Obrazek
(z www.berliner-verkehrsseiten.de )

Jeśli przy trasie metra przebiega ulica, to przecież jest ona bardziej uciążliwa niż metro (hałas, spaliny). Poza tym trudno oczekiwać, że wszędzie wzdłuż linii metra nastąpi taka koncentracja, jak ma to miejsce obecnie. Z czasem metro spowszednieje, a ilościowy wzrost miasta się zatrzyma.
Metal motion comes in bursts
But the gas station can quench that thirst
Suspension cracked on an unmade road
The trucker's eyes read "overload!"
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez MeWa » N lut 06, 2005 9:18 pm

iktoto napisał(a):Metody programowania urbanistycznego sięgające poza 30-50 letni horyzont czasowy po prostu nie istnieją - tego typu rozważania wchodzą w zakres tzw. futurologii.

ok, może 100 lat to za dużo :), ale stacji metra ot tak nie przesuniesz :)
tym bardziej u nas, gdzie raz zbudowane, pozostaje na wieczność.

MeWa napisał(a):Odnośnie bezpieczeństwa - mi się zdaje, że łatwiej je utrzymać w przestrzeni zamkniętej...

mi chodziło o bardziej przyziemne rzeczy - ingerencja osób trzecich, wandali itp.
Odnośnie pożarów - w Korei doszło do wypadku, tak jak w Londynie w 87 r. w pożarze schodów ruchomych zginęło kilkanaście osób. Ale od tego czasu - przynajmniej w Europie świat poszedł na przód. Instrukcje p.poż. są baaardzo wyśrubowane. Praktycznie nie widzę możliwości dla tak poważnego pożaru w skutkach...

Z czasem metro spowszednieje, a ilościowy wzrost miasta się zatrzyma.
zawsze będzie atrakcyjne, gdy zapewniać będzie szybszy dojazd.
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Postprzez diego » N lut 06, 2005 10:07 pm

wizja niezła, nawet jesli nie moznaby chodzic po tym szklanym dachu

a może, taki dach zrobic tylko nad stacjami a na szlaku zostawic zwykly wykop, wzdluz ktorego moznaby poprowadzic nie wiem jakies drogi rowerowe albo pas zieleni. zielen dobrze wyglusza.

no albo cos takiego, z ekranami szklanymi czy z tworzywa sztucznego, jakie sa np. na mostach.

Obrazek
Głowa do góry! Jutro będzie lepiej.
diego
Donator
Donator

Postprzez ArsenieToderas » Pn lut 07, 2005 12:38 pm

Ty sie Siema grubo mylisz co do tych pol.. nawet nie wiesz gdzie sa yellonky a tak sie wymadrzasz :-DDD przyjedz sobie tu chociaz raz i zobacz na skrzyzowaniu połczyńska - powstancow slaskich jak od 10 lat!!! jest jeden pas dla samochodow i tramwajow!!! (linie: 8, 10, 26, 46, 506, 106, 189, 184..) od lat ludzie stoja co rano w korku nawet do 0,5h!! bo stoi tam blaszany barak z mlotkami, kurami i lapatami jakiegos wiesniaka..
a jakies 100m od Ratusza z ul. Górczewskiej, ktora ma jakies 6 pasow robia sie 2, bo jakas rodzinka mieszka soobie w domku, a raczej w riunie.. jest to 100, moze 200m. od Ratusza Bemowa od kilku juz lat..
a na tych polach, ktore OWSZEM sa zajebistym miejscem na budowe, wlasnie z tego wzgledu mieszkania powstalyby juz wiele, wiele lat temu, a nie powstaly jednak z konkretnych powodow,prawda?!?! ..no wiec nie wpowstana tam nawet jak bedzie metro.. proste!
a jedynym racjonalnym powodem dlaczego stacja chrzanow jest tam gdzie jest, jest pewnie to ze ma tam powstac STP a nie jakies osiedla?!?! SICK!!!!, bo za stacja Lazurowa nie powstanie STP!! a dlaczego?!?!?! bo juz jest tam pole :-DDD
i nie porownuj ,,pol,, i lasow w okolicy stacji kabaty z polami UPRAWNYMI w okolicy stacji lazurowa i chrzanow, bo w okilicy stacjo Kabaty nie rosla przeciez kapusta, ziemnkaiki, kukurudza i tylipany i chionki, a co najwyzej wysoka trwa i chwasty
jeszce raz powiem, ze gdyby mozna bylo tam cokolwiek ,,postawic,, to staloby juz od dawna.. a od 20 lat odkad tu mieszkam udalo sie jedynie zrobic zatoczki na przystankach dla autobusow i to w zaasadzie nie kosztem pol oczywiscie :-D i to tez nie bez protestow niektorych ludzi, bo kilka drzew wzdluz ulicy przeplacilo to zyciem..
Warszawa moze i bedzie sie rozrastac na zachod, ale na pewno nie w tym miejscu.. z reszta spojrzcie sobie na to ,,wciecie,, na mapce Warszawy czy tam samego Bemowa.. duza czesc z tych pol nawet nie jest objeta granicami Warszawy..
WIELKI URBANISTA sie znalazl.. tylko ciekawe co bedziesz jadl jak zabudujesz pola osiedlami.. ;-/ w takich momentach jak ten to czasami bardzo sie ciesze, ze to co jest pisane na tym forum nie ma wiekszego ,,klinicznego,, znaczenia dla terenow wiejskich i miejskich.. bo w wykonaniu niektorych osob beton chyba pokrylby ostatnie zdzblo trawy i ziemi nadajacej sie pod uprawe..
kapusta bedzie rosla tam gdzie zawsze jeszcze przez dziesieciolecia.. a stacja chrzanow nie wiem po co jest.. moze naprawde chodzi im o to STP, bo na ,,Lazurowej,, nie ma gdzie skonczyc, a moze znaja yellonky tak samo jak Siema i ludza sie, ze powstanie osiedle na polu kukurydzy.. nie wazne..
ArsenieToderas
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez iktoto » Pn lut 07, 2005 12:49 pm

Hehe, Eberswalder Straße ex Dmitroffstraße ex Danziger Straße ;) Fajna stacja! I dobry kebab można w dawnej kasie kupić! Ale to na tym moscie to ekrany akustyczne nie są, to po prostu wiązary mostu - zresztą w tym miejscu ekrany akustyczne byłyby chyba najmniej potrzebne.
A poprowadzenie metra na powierzchni przez Prenzlauer Berg, jakieś 40 lat po powstanu zabudowy było dość brutalne. Wyobraźcie sobie taką linię na Nowym Świecie!! :oczko: Zupełnie odmieniłaby ten kawałek Warszawy, nie do zaakceptowania w sumie - ale ludzie lubią, to co znają.

Diego, a co do zieleni - zieleń prawie nic nie tłumi, to przesąd czy ludowa legenda. Po prostu wzdłuż obiektów uciążliwych robi się pasy rozdzielające, zapewniające odstęp, a zieleń nasadza się raczej ze względów psychologicznych, zwłaszcza że nie wiadomo co tam innego zrobić. Tłumi dźwięki dopiero gęsty las, i musi być go około 50 m szerokości...

ArsenieToderas napisał(a):Ty sie Siema grubo mylisz co do tych pol..
WIELKI URBANISTA sie znalazl.. tylko ciekawe co bedziesz jadl jak zabudujesz pola osiedlami.. ;-/ w takich momentach jak ten to czasami bardzo sie ciesze, ze to co jest pisane na tym forum nie ma wiekszego ,,klinicznego,, znaczenia dla terenow wiejskich i miejskich.. bo w wykonaniu niektorych osob beton chyba pokrylby ostatnie zdzblo trawy i ziemi nadajacej sie pod uprawe..

Szanowny MAŁY URBANISTO ArsenyTodorasie! Biedaczyno... Współczuję ci, że musisz jeść kapustę hodowaną na warszawskich klombach :???: A może to z nadmiaru metali ciężkich wynika niepojęta składność twojej wypowiedzi? No i ciekawe, gdzie ciebie uczyli urbanistyki i jakichś podstaw ekonomii? Bo Warszawa to nie zamknięta twierdza ani samotna wyspa, żeby musiała być żywnościowo samowystarczalna - i tak nie jest. Kapucha przychodzi z Rzeszowszczyzny dajmy na to, mąka z Wielkopolski, banany z Nikaragui itd.
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez diego » Pn lut 07, 2005 1:29 pm

piszac o ekranach i mostach nie chodzilo mi oczywiscie o ten pokazany na zdjeciu most ale o ekrany stosowane na obecnie budowanych obiektach. to zdjecie pokazuje tylko estakade i tylko takie ma tu znaczenie. ekrany sa dodatkiem, dzieki ktoremu zamierza sie wyciszyc hałas. co do zieleni: zielen oczyswiscie nie wygłusza ale rozprasza dzwieki, a to powoduje z kolei ze nie powstaje echo, ktore wzmaga hałas.
Głowa do góry! Jutro będzie lepiej.
diego
Donator
Donator

Postprzez siema » Pn lut 07, 2005 1:48 pm

ArsenieToderas już nie wiem co mam ci odpowiedzieć :_: . Załamałeś mnie zupełnie i chyba nic już nie jest w stanie otworzyć ci oczu na to w jakiej na prawdę rzeczywistości się znajdujemy i co nią kieruje. Zapatrzyłeś się w swoją podwarszawską kapustę i nic nie dociera.... sorry ale już nie moge........
siema
Znawca
Znawca

Postprzez ArsenieToderas » Pn lut 07, 2005 1:55 pm

rozumiem, ze na tym forum panuja zwyczaje miejskie.. czyli kazdy uwaza sie za superspecjaliste wszystkiego i najmadrzejszego w swej (jakze rozleglej) dziedzinie :-/ oraz manipuluje wypowiedziami innych.. osoby inteligentne choc troche od razu zauwaza manipulecje, przeklamania, stawiane fajszywe tezy i wkladanie do czyichs ust slow, ktore nigdy nie padly i beda wiedzialy co mislec o takim manipulatorze.. i mam nadzieje, ze takich jest tu jak najwiecej, bo ogolnie to jest mniejszosc..
a teraz ja bede przez chwile superspecjalista jak wiekszosc osob na tym elitarnycm forum - klimatologiem tym razem :-D iwec 2/3 - 3/4 wiatrow w Polsce jest z sektora zachodniego, czyli z zachodniej Europy tak jakby - z kapuscianego punktu widzenia wyglada to tak, ze wiatr wieje od Puszczy Kampinowskiej przez kapusciane paola potem przez Wole, przez centrum i na Prage, czyli na kapusciane pola wplywa powietrze prosto z ,,zielonych pluc,, Warszawy - to tak a propos kapusty z olowiem, ktore mi a raczej NAM ma wg kogos tam zaszkodzic
co do ekonomii to caly swiat nie jest samowystarczalny, bo 20% ludzkosci konsumoje 80% zasobow ziemskich.. mam tu na mysli: rope naftowa, wegiel, gaz, ziemniaki, przenice, pomarancze, ryz, KAPUSTE
prosze uwierzcie mi, ze to ,,kapuscine pole,, to nie Kabaty i nie robcie tu analigii
ale co ja wiem.. jak tu jest tylu wykwalifikowanych specjalistow, ktorzy wszystko wiedza lepiej ode mnie.. przeciez ja tu tylko mieszkam
ArsenieToderas
Nowicjusz
Nowicjusz

O co ci chodzi z tym polem?

Postprzez Mario_NY » Pn lut 07, 2005 2:49 pm

Co wlasciwie chcesz powiedziec z ta kapusta, ze wiesniak uparty i nie sprzeda pola za zadne skarby swiata? A jak sie przedstawia sprawa wywlaszczenia?
Mario_NY
Donator
Donator

Postprzez iktoto » Pn lut 07, 2005 3:05 pm

Ja tam myślę, że wieśniak nie tyle uparty, ile sprytny. W Polsce w tej chwili wywłaszczyć można tylko pod inwestycje publiczne, a taką jest np. budowa drogi czy linii kolejowej. I kiedy już taka linia zostanie zbudowana, wieśniak bardzo chętnie pole sprzeda. Ot taka inwestycja.
W zachodniej Europie natomiast istnieje możliwość pośredniego zmuszenia owego "wiesniaka" do sprzedania gruntu, a mianowicie poprzez odrolnienie, parcelację i nakaz wniesienia opłaty wyrównawczej za wzrost wartości gruntu. Jeśli nie stać na to wieśniaka, to pole sprzeda komuś, kto z niego potrafi zrobić użytek. No a poza tym istnieje nawet bezpośrednia możliwość zmuszenia kogoś do zabudowy terenu (ew. innego wykorzystania wynikającego z Planu Zabudowy)! Ale oczywiście nie w Polsce.

A do kolegi Arseniego Toderasa: uzasadnianie przyczynami klimatycznymi istnienia upraw rolnych na terenie wielkiego miasta jest cokolwiek ekscentryczne, żeby nie powiedzieć dziwaczne. Owszem, istnieją w SUiKZP tzw. korytarze przewietrzające, ale po pierwsze, nie przeznacza się ich pod uprawy, a pod tereny rekreacyjne i ogólnie zieleń (no chyba że kapusta to dla ciebie właściwa roślina parkowa); po drugie zaś, i to przede wszystkim, linii metra nie zaplanowano przecież na terenie korytarza przewietrzającego, ale właśnie na terenie przewidzianym pod zabudowę.
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez ArsenieToderas » Pn lut 07, 2005 3:21 pm

a wiatrach z sektora zachodniego mowilem tylko mowilem tylko a propos jakiegos olowiu w kapuscie

http://www.bemowo.waw.pl/poziom.jsp?par ... astruktura

tujest wykaz miejsc do gospodfarowania przestrzennego.... na dole strony na zolto ..i chyba nie ma watpliwosci, ze POLA UPRAWNE nie sa tu oczywiscie uwzglednione.. co wiecej juz te mape u kogos widzialem, wiec dziwie sie, ze sam nie zauwazyl, ze tam sa zaznaczone tereny inwestycyjne..

http://www.omap.home.pl/

interaktywna fotomapa bemowa i okolic.. widac POLA UPRAWNE, ktore ingeruja w gesta bemowska infrastrukture, a takze lotnisko i duzo, duzo lasu, ktory stanowi jakby poczatek ,,kampinosu,,
nie za dobra jest ta mapa ale zawsze cos....
ArsenieToderas
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez ArsenieToderas » Pn lut 07, 2005 3:25 pm

mam nadzieje, ze z mapki jasno juz wynika, ze kapusta moze sobie zyc spokojnie.. yeah yeah yeah :brawo:
ArsenieToderas
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez iktoto » Pn lut 07, 2005 3:37 pm

Nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz:
1. Najpierw piszesz, że tam jest pole i nie można go zabudować, bo trzeba coś jeść i uprawy są potrzebne
tylko ciekawe co bedziesz jadl jak zabudujesz pola osiedlami.. ;-/

2. Dziwisz się, że przecież to teren pod zabudowę i prawie sugerujesz, że jednak trzeba go zabudować.

Z mapki wynika albo dokładnie tyle, że teren będzie prędzej czy później zabudowany, albo też nic z niej nie wynika, bo nie jest to żadna miarodajna mapa tylko szkic dla celów informacyjnych o terenach, dla których ustanowiono już MPZP - co w nich jest przepisane, nie wiem. To nie taka prosta sprawa żeby grunt (czy POLA UPRAWNE, jak przez szacunek mniemam piszesz) ot tak zagospodarować. Tam nic nie powstało dotychczas po prostu dlatego, że grunt najprawdopodobniej nie jest odrolniony (opłata), nie poparcelowany (to kosztuje), nie uzbrojony (potworne koszta). Ktoś ma nadzieję, że miasto wszystko za niego zrobi. I albo ma rację, albo się myli - a wtedy prawdopodobnie nie pozostanie mu nic innego, jak sprzedać teren takiemu inwestorowi, który go uzboi za własne pieniadze. I być może nawet dołoży się do metra.
Bo chyba metro jest głównym tematem dyskusji, a nie to, że nie życzysz sobie, żeby coś ci zbudowali przed domem i usiłujesz o tym siebie i innych przekonać, że nie zbudują.
And out on the subway...
iktoto
Znawca
Znawca

Postprzez MeWa » Pn lut 07, 2005 5:22 pm

iktoto napisał(a):W zachodniej Europie natomiast istnieje możliwość pośredniego zmuszenia owego "wiesniaka" do sprzedania gruntu, a mianowicie poprzez odrolnienie, parcelację i nakaz wniesienia opłaty wyrównawczej za wzrost wartości gruntu. Jeśli nie stać na to wieśniaka, to pole sprzeda komuś, kto z niego potrafi zrobić użytek. No a poza tym istnieje nawet bezpośrednia możliwość zmuszenia kogoś do zabudowy terenu (ew. innego wykorzystania wynikającego z Planu Zabudowy)! Ale oczywiście nie w Polsce.

są sposoby... ostatnio weszła specustawa, która jasno określa, co to jest inwestycja publiczna i ją nie tak łatwo ominąć. I wątpię, żeby jakieś pola miały zablokować metro. Poza tym rozważa się inną lokalizację STP - bardziej w rejonie węzła kolejowego Odolany.
Ostatnio edytowano Wt lut 08, 2005 8:16 pm przez MeWa, łącznie edytowano 1 raz
:( Błądzić jest rzeczą ludzką
MeWa
Big Boss
Big Boss

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tabor metra